Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 600 Kč k zaplacení pro dopravu ZDARMA

+420 910 920 516 Po - Pá (10:00 - 16:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Formy omega 3 – která je nejlepší pro vaše zdraví a v čem se liší?

Formy omega 3  – která je nejlepší pro vaše zdraví a v čem se liší?

Pro běžného spotřebitele může být obtížné rozlišit, kterou formu omega 3 suplementu by měl zvolit. V tomto článku se proto zaměříme na důležitost diferenciace jednotlivých forem omega 3 mastných kyselin a také vysvětlíme, jaké výhody přináší  –  ať už jde o triglyceridy z ryb a řas, nebo fosfolipidy z krillu – a jak se tyto rozdíly odrážejí ve vstřebatelnosti a biologické dostupnosti pro lidský organismus. Dále se také dozvíte, jaké formě omega 3 je nejlepší se vyhnout a proč.

 

Co se v tomto článku dozvíte?:

  1. Z přírody nebo z laboratoře? Rozdíly mezi formami omega 3
  2. Proč mohou levné suplementy omega 3 ve formě ethylesterů narušovat zdraví
  3. Formy omega 3 pod mikroskopem
  4. Krillový olej - přirozeně nejbohatší zdroj kyseliny eikosapentaenové (EPA)
  5. Zdravotní benefity omega 3 ve formě fosfolipidů
  6. Omega 3 ve formě fosfolipidů: Výhody pro tělo na buněčné úrovni
  7. Zdravotní benefity omega 3 ve formě triglyceridů
  8. Omega 3 ve formě triglyceridů: Výhody pro tělo na buněčné úrovni
  9. Vliv jednotlivých forem omega 3 na trávení a vstřebatelnost
  10. Jak poznám, kterou formu omega 3 začít suplementovat?

Z přírody nebo z laboratoře? Rozdíly mezi formami omega 3

Omega 3 polynenasycené mastné kyseliny řadíme mezi esenciální tuky, které mají zásadní význam pro lidské zdraví. Mezi nejvýznamnější omega 3 MK patří kyseliny eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Ty se v přírodě přirozeně vyskytují ve dvou různých chemických formách (triglyceridy a fosfolipidy), které ovlivňují jejich vstřebatelnost i biologickou využitelnost v těle. Hlavním faktorem, který ovlivňuje formu mastných kyselin, jsou vstupní suroviny - tedy ryby, řasy nebo krill, ze kterých je omega 3 olej získáván.

Zásahem člověka a úpravou v laboratoři může vzniknout také, pro tělo ne zcela přirozená, syntetická forma omega 3 v podobě ethylesterů.

Proces výroby začíná extrakcí a čištěním oleje od nečistot, jako jsou voda a pevné částice, které by mohly urychlit oxidaci. Další chemické úpravy však mohou mít vliv na změnu struktury mastných kyselin a mohou vést k vytvoření méně přirozených forem omega 3.[1]

Rozdíly ve formách omega 3 mastných kyselin tedy souvisejí především s jejich strukturou, která ovlivňuje i to, jak jsou vstřebávány a využívány v těle.

Produkce omega 3 v přirozené triglyceridové (TG) a fosfolipidové (PL) formě tedy spočívá v zachování jejich původní podoby tak, jak se běžně vyskytují v rybách či mořských organismech. Také proto jsou pro tělo snadněji vstřebatelné. Tento proces zahrnuje šetrné postupy extrakce a čištění, které minimalizují použití chemických rozpouštědel.

Po ulovení ryb, specificky ančoviček a sardinek nebo mořského krillu, je olej extrahován za nízkých teplot, aby se zachovaly přirozené vlastnosti omega 3 mastných kyselin. Během čištění je důležité odstranit nežádoucí kontaminanty, jako jsou těžké kovy, čehož se často dosahuje molekulární destilací nebo jinými fyzikálními procesy bez zásahů do struktury triglyceridů (TG) a fosfolipidů (PL). Díky exkluzivnímu procesu čištění u našich olejů se obsah škodlivin blíží nule. Výsledkem je omega 3 olej v přirozené triglyceridové nebo fosfolipidové formě, který je vysoce biologicky dostupný a snadno vstřebatelný pro lidské tělo.

 

Proč mohou levné suplementy omega 3 ve formě ethylesterů narušovat zdraví

Naopak ethylestery (EE) jsou syntetizovány průmyslově, kdy se olej z odpadních částí ryb váže ethanolem v procesu zvaném esterifikace. Tento postup vytváří produkt, který je sice levnější, ale méně stabilní a hůře absorbovatelný ve srovnání s TG nebo PL formami.

Studie také ukazují, že triglyceridy jsou až o 71% biologicky dostupnější, než omega 3 ve formě ethylesterů, které se vstřebávají méně efektivně a mají nižší biologickou využitelnost než TG. Navíc při trávení EE dochází k vyšší tvorbě volných radikálů, které mohou přispívat k oxidačnímu stresu.  Stabilita TG formy zajišťuje pomalejší oxidaci, a tím nižší riziko degradace živin při výrobě a skladování, což přispívá k lepší kvalitě a účinnosti pro lidské tělo. 

Pokud má člověk oslabenou antioxidační kapacitu (vlivem chronického stresu, kouřením, vlivem zánětlivých onemocnění atd.) nebo konzumuje velké množství ethylesterů, může být tělo ještě více zatíženo oxidačním stresem, což může vést k dalšímu poškozování buněk. Proto je při suplementaci omega 3 doporučeno volit kvalitní zdroje, v přirozené triglyceridové nebo fosfolipidové formě, které jsou stabilnější 

Formy omega 3 pod mikroskopem

Triglyceridy:

  • Tři mastné kyseliny vázané na glycerol.
  • Stabilnější a méně náchylné k oxidaci.
  • Přírodní forma z ryb nebo řas.
  • O 71% lepší biologická dostupnost než u ethylesterů.

 

Fosfolipidy:

  • Omega 3 vázané na fosfolipidy (PL).
  • Obsahují atom fosforu.
  • Díky fosfolipidové struktuře zajištěna lepší integrace do buněčných membrán.
  • Nejlepší vstřebatelnost díky PL.
  • Obsahuje cholin, který je prekurzorem pro vznik neurotransmiteru acetylcholinu. [2]

 

Nepřátelské ethylestery:

  • Mastné kyseliny vázané na ethylalkohol (tato vazba se v přírodě nevyskytuje).
  • Často používány v koncentrovaných a na jednotku ceny levnějších doplňcích stravy.
  • Horší stravitelnost a biologická dostupnost.
  • Při jejich trávení může docházet k tvorbě volných radikálů.
  • Pro optimální vstřebatelnost může vyžadovat enzymatickou konverzi.
  • Nedoporučujeme. [3]

Krillový olej - přirozeně nejbohatší zdroj kyseliny eikosapentaenové (EPA)

Na rozdíl od oleje z ryb pochází krill ze studených antarktických vod, jednoho z nejpřísněji regulovaných a obnovitelných zdrojů na světě. Jelikož jeho chytání probíhá za přísného dohledu, který zajišťuje ochranu oceánských ekosystémů a udržitelnost jeho populací, je krillový olej považován za udržitelnější zdroj omega 3. [4]

Až 90 procent potravy pro mladé krunýřovky pochází z mikroskopických řas, především fytoplanktonu. Tyto drobné řasy jsou bohaté na živiny, antioxidant astaxanthin a omega 3 mastné kyseliny, které se pak v podobě EPA a DHA akumulují v těle krillu. Tím se tito malí korýši stávají ideálním zdrojem těchto prospěšných esenciálních tuků.  

Olej z krillu představuje výjimečný zdroj omega 3 mastných kyselin, zejména kyseliny eikosapentaenové (EPA), která je prospěšná pro zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému a pozitivně ovlivňuje potlačování zánětlivých procesů v těle. 

Ve srovnání s omega 3 olejem získaným z ryb obsahuje krillový olej vyšší zastoupení EPA v poměru k DHA, což z něj dělá vynikající zdroj pro podporu kardiovaskulárního systému a zdraví cév. Kyselina eikosapentaenová hraje významnou roli při regulaci zánětlivých procesů v těle čímž pomáhá udržovat zdravý stav cévních stěn. Vyšší obsah EPA u krillového oleje může být výhodný zejména pro lidi, kteří preferují účinky zaměřené na kardiovaskulární systém, zdraví cév a snížení zánětů.

Další výhodou krillového oleje je přirozený obsah fosfolipidů, díky nimž jsou omega 3 mastné kyseliny pro tělo snadněji vstřebatelné. Díky obsahu nejsilnějšího přírodního antioxidantu astaxanthinu jsou navíc mastné kyseliny také přirozeně chráněné před oxidací

V porovnání s jinými zdroji omega 3 mastných kyselin, nabízí krillový olej nejlepší optimální kombinaci poměru EPA a DHA, biologické dostupnosti pro tělo, čistoty oleje a udržitelnosti v rámci přírodního ekosystému.

Hlavní výzvou pro výrobu omega 3 oleje z řas je aktuálně především zvýšení přirozeného obsahu EPA a snížení nákladů na výrobu. 

 

Zdravotní benefity omega 3 ve formě fosfolipidů

Studie naznačují, že je olej z krillu ve fosfolipidové formě pro tělo lépe vstřebatelný a také může mít větší vliv na prevenci vzniku některých onemocnění. 

 

Podpora kognitivních funkcí:

Krillový olej je, díky vyšší integraci do buněčných membrán, spojován se specificky pozitivními účinky na organismus především z hlediska podpory správného fungování mozku a podpoře kognitivních funkcí. Vyživuje také nervová spojení, čím napomáhá právě zlepšení paměti.

Díky tomu je olej z krunýřovky antarktické považován za vhodný doplněk v rámci prevence ale i jako podpora léčby mnoha onemocnění spojených s degenerací nervové soustavy a kognitivního úpadku jako jsou Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba nebo stařecká demence. [5]

Přirozenou součástí oleje z krillu je také esenciálně důležitá látka - cholin, která příznivě ovlivňuje nejen zdraví mozku, ale také zdraví buněčných membrán a mimo jiné má pozitivní vliv na metabolismus lipidů. V rámci různých terapeutických postupů se cholin využívá například při podpoře léčby nealkoholického ztučnění jater, a to díky tomu, že dokáže chránit jaterní buňky před poškozením.

Cholin je také prekurzorem pro vznik důležitého neurotransmiteru acetylcholinu, který má v organismu řadu důležitých funkcí. Porucha těchto nervových drah může vést až ke změnám osobnosti spojených například s Alzheimerovou chorobou.

 

Kardiovaskulární zdraví:

Specifické benefity působení oleje z krunýřovky na lidské zdraví se ukazují i v oblasti kardiovaskulárního zdraví. Především jde o regulaci hladin homocysteinu, jehož nadlimitní hladina je ukazatelem zvýšeného rizika nemocí celého kardiovaskulárního systému - ischemické choroby srdeční, onemocnění cév a zvýšeného rizika mozkových příhod.

 

Onemocnění gastrointestinálního traktu a snížení zánětlivosti:

Díky lepší stravitelnosti a větší biologické dostupnosti má omega 3 olej ve formě fosfolipidů, případně triglyceridů specificky získaných z řas, důležitý přínos také ve snižování celkové zánětlivosti těla po sportu, snížení rizika střevní propustnosti a zlepšení regenerace těla na biologické úrovni.

 

Omega 3 ve formě fosfolipidů: Výhody pro tělo na buněčné úrovni

  • Lepší vstřebatelnost a rychlejší transport omega 3 do buněk.
  • Vyšší zastoupení EPA (kyseliny eikosapentaenové)
  • Vyšší biologická dostupnost díky lepší integraci do buněčných membrán.
  • Přirozený obsah antioxidantu astaxanthinu.
  • Přirozený obsah cholinu.
  • Vyšší integrace do buněčných membrán může zlepšit neuronovou komunikaci a celkovou mozkovou funkci.
  • Efektivnější snížení zánětu: Díky lepší vstřebatelnosti mohou fosfolipidy poskytovat silnější protizánětlivé účinky, zejména pro osoby s gastrointestinálními obtížemi.
  • Vhodné pro osoby s vyššími nároky na dostupnost omega 3, například sportovce, starší osoby nebo osoby se zhoršeným trávením. [6]

Zdravotní benefity omega 3 ve formě triglyceridů

Omega 3 mastné kyseliny ve formě triglyceridů mají specifické využití v léčbě hypertriglyceridémie a jsou dobře prozkoumány v rámci léčby a prevence v oblasti kardiovaskulárního zdraví i pro své protizánětlivé účinky na organismus. I když fosfolipidy mají své výhody, zejména v oblasti biodostupnosti, triglyceridové formy jsou častěji využívány v terapeutických aplikacích především pro vyšší koncentrace EPA a DHA.

 

Prevence a podpora léčby hypertriglyceridémie:

Mastné kyseliny ve formě TG, obvykle získávané z rybího oleje, jsou široce používány v léčbě vysoké hladiny triglyceridů v krvi. Klinické studie prokázaly, že koncentrované formy omega 3 mastných kyselin v této formě jsou účinné při snižování jejich hladin. Triglyceridy z rybího oleje s vysokým obsahem EPA a DHA snižují syntézu lipidů v játrech a zvyšují jejich spalování, což vede ke snížení hladiny triglyceridů v krvi .

 

Vliv na zdraví štítné žlázy a produkci hormonů:

Polynenasycené mastné kyseliny EPA a DHA hrají významnou roli ve zdraví štítné žlázy, jelikož jsou důležité pro přeměnu tyroxinu (T4) na trijodtyronin (T3) , která probíhá v játrech. PUFA také zvyšují citlivost tkání na hormony štítné žlázy. Díky regulaci prozánětlivých cytokinů jsou omega 3 mastné kyseliny důležité v rámci léčby autoimunitního onemocnění štítné žlázy, jako je Hashimotova nebo Graves-Basedowova choroba. Nedostatečný příjem těchto esenciálních mastných kyselin vykazuje vliv na snížení aktivity osy hypotalamus-hypofýza-štítná žláza a na snížení tvorby  hormonů štítné žlázy.

Suplementace omega 3 mastných kyselin přináší významné a celkové zdravotní benefity při podpoře léčby autoimunitních onemocnění tím, že pomáhá tlumit zánětlivé reakce a zklidňuje nadměrnou odpověď imunitního systému. [7]

 

Omega 3 ve formě triglyceridů: Výhody pro tělo na buněčné úrovni

  • Doporučeny pro běžnou denní suplementaci.
  • Rybí olej v triglyceridové formě často obsahuje vyšší koncentrace EPA a DHA na dávku ve srovnání s krillovým olejem.
  • Pro osoby, které potřebují vyšší dávky omega 3 mastných kyselin, může být snazší dosáhnout požadovaného množství pomocí rybího oleje ve formě triglyceridů.

 

Vliv jednotlivých forem omega 3 na trávení a vstřebatelnost

Omega 3 z ryb ve formě triglyceridů můžou být pro některé jedince hůře stravitelné než olej z krillu ve formě fosfolipidů. Zejména lidé s oslabeným trávením, sníženou produkcí pankreatických enzymů nebo tvorbou žluči, mohou po konzumaci omega 3 z ryb pociťovat nepříjemnou “tíhu” v žaludku. 

Krillový olej je díky své fosfolipidové formě snadněji vstřebatelný, protože s žaludečními tekutinami vytvoří homogenní směs, která nezatěžuje trávení.[8]

 

Fosfolipidy:

  • Absorbovány částečně hydrolyzované nebo jako celé molekuly.
  • Vyšší biodostupnost díky lepší integraci do buněčných membrán.
  • Rychlejší transport a efektivnější využití omega 3 mastných kyselin v těle.
  • Lepší stravitelnost pro jedince s poruchami trávení tuků.

 

Triglyceridy:

  • Pro absorpci vyžadují hydrolyzaci na volné mastné kyseliny.
  • Pomalejší proces transportu do buněk.
  • U některých jedinců s poruchami trávení tuků může být vstřebatelnost nižší než v případě omega 3 ve formě fosfolipidů.

 

Jak poznám, kterou formu omega 3 začít suplementovat?

Výběr vhodné formy suplementu omega 3 by měl vycházet z individuálních potřeb a zdravotního stavu každého jedince.

Omega 3 ve formě fosfolipidů z krillu nabízí maximální vstřebatelnost a je ideální pro osoby se specifickými potřebami, například pro sportovce nebo pro starší osoby se sníženou trávicí kapacitou. Produkce žluči a trávicích enzymů ovlivňující vstřebávání tuků může být snížena také u některých onemocnění gastrointestinálního traktu.

Obě formy omega 3 mastných kyselin, triglyceridy i fosfolipidy, mají významné zdravotní benefity. Omega 3 ve formě fosfolipidů mají určité zdravotní výhody díky své vyšší biodostupnosti a lepší integraci do buněčných membrán. Omega 3 ve formě triglyceridů jsou však široce dostupné a jsou na ně prováděné četné studie, což z nich činí vynikající volbu pro běžnou denní suplementaci, především pokud je nutné z hlediska zdravotního stavu přijímat větší dávky omega 3 mastných kyselin.

 

Zdroje:

[1] https://www.bestsourcenutrition.com/blogs/news/fish-oil-natural-triglyceride-vs-ethyl-ester

[2] https://cz.intelligentlabs.org/jaky-je-rozdil-mezi-omega-3-rybim-olejem-triglyceridy-ethylestery/

[3] https://therahealth.com.au/triglyceride-vs-ethyl-ester-which-form-of-omega-3s-is-right-for-you/

[4] https://www.superbakrill.com/krill-oil/sustainability

[5] https://www.mdpi.com/1422-0067/18/12/2554

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509649/

[7] https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/

[8] https://www.semanticscholar.org/paper/Krill-Phospholipid-Omega-3-s-–-Healthy-Cells-%2C-%2C/53b750f32857072a3352031bd4c701ca6b43a0b1/figure/2





0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Pregnancy Essentials - unikátní těhotenský multivitamín bez kompromisů

Těhotenství patří mezi jedno z nejdůležitějších období v životě ženy i dítěte. V tomto čase se vyvíjí nový život a...
Přečtěte si více

Formy omega 3 – která je nejlepší pro vaše zdraví a v čem se liší?

Pro běžného spotřebitele může být obtížné rozlišit, kterou formu omega 3 suplementu by měl zvolit. V tomto článku se proto...
Přečtěte si více

Objevte ThreoMag: inovativní formu hořčíku pro lepší paměť, soustředění a zdraví mozku

Hořčík je druhým nejrozšířenějším nitrobuněčným minerálem, který je potřebný jako kofaktor u více než 300 enzymatických reakcí v těle. Jedná...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Proč BIO nestačí - kvalitní maso bez kompromisů I Trime Podcast #39 s pastevním farmářem Karlem Kalným

 Proč je veganství ideologický omyl a kdy nám maso může škodit? A proč u masa certifikace BIO nestačí? V následujícím díle...
Přečtěte si více

Omega-3 Index a možnosti testování I Trime Podcast #38 s Jakubem Přibylem a Renatou Novotnou

  V tomto díle Trime podcastu si blíže představíme Omega 3 Index a možnosti jeho testování. Omega-3 Index měří obsah dvou...
Přečtěte si více

O umění poctivé cukrařiny I Trime Podcast #37 se zakladatelkou Epifany Janou Novotnou

  V dalším dílu našeho podcastu přivítáme Janu Novotnou, majitelku cukrárny Epifany, která si před devíti lety splnila svůj sen a...
Přečtěte si více