Význam výživy pro růst a vývoj dětí

7.5.2025

Články

Význam výživy pro růst a vývoj dětí

Výživa v dětském věku představuje jeden z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících nejen aktuální zdravotní stav, ale i dlouhodobé zdraví a kvalitu života v dospělosti. Optimální příjem energie a všech nezbytných živin – makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy) i mikroživin (vitamíny, minerální látky) – je klíčový pro zdravý fyzický růst, vývoj orgánů, včetně mozku, a podporu kognitivních funkcí. O vlivu výživy v raných fázích života na budoucí zdraví člověka pojednává tzv. nutriční programování. Odborníci se shodují, že výživa v prvních 1000 dnech života dítěte hraje zásadní roli pro jeho budoucí zdraví. [1]

Nedostatek určitých živin v kritických obdobích vývoje může vést k vážným zdravotním problémům. Například nedostatek vitamínu D může způsobit abnormální vývoj kostí, zatímco deficity jódu, železa, či zinku jsou spojovány s narušením kognitivního vývoje a nižším inteligenčním kvocientem. Zejména u dětí je proto klíčové zaměřit se na kvalitu stravy a specifické nutriční potřeby v různých fázích jejich vývoje.

 

Co se v tomto článku dozvíte?

 

Kvalitní jídelníček = základ zdraví

Základním principem by mělo být tzv. “food first” - neboli snaha o zajištění potřebných živin primárně z přirozených potravin. Zdraví by tedy mělo vycházet v první řadě z kvalitního jídelníčku, a to nejen u dětí. Zdravý talíř by měl zahrnovat dostatek zeleniny, ovoce, kvalitní bílkoviny, nezprocesované sacharidy a zdravé tuky. 

Více o optimální výžive dětí si můžete poslechnout v našem 25. podcastu s Jakubem Přibylem, výživovým specialistou a produktovým vývojářem Trime. 

Intenzivní hospodaření, vyčerpaná půda, využívání agrochemikálií a následně zpracovatelský průmysl však snižují výživovou hodnotu základních potravin. Navíc vybíravost dětí v jídle nebo dietní omezení (např. alergie, vegetariánství) ztěžují pokrytí přijmu potřebných živin jen ze stravy.  Z výzkumů vyplývá, že mezi nejčastěji deficitní živiny u dětí patří zejména vitamín D, omega-3 mastné kyseliny, kyselina listová, jod, železo, či zinek. 

Vyvážený jídelníček a chytře zvolená suplementace pomohou uspokojit nutriční potřeby a podpoří normální vývoj dětí.” Jakub Přibyl, výživový specialista a produktový vývojář TRIME.

Základní suplementace pro děti

Vitamín D

Vitamín D patří mezi jeden z nejvíce deficitních vitamínů napříč celou populací, jehož nedostatkem jsou ohroženi zejména malé děti. Nedávná retrospektivní studie zahrnující téměř 120 000 účastníků ukázala, že dostatečná hladina vitamínu D byla zjištěna pouze u 32% dětí ve věku 2-5 let, a jen u 19% dětí ve věku 6-15 let. [5]

Vitamín D ovlivňuje zdravý vývoj kostí, fungování imunitního systému, včetně rozvoje autoimunitních onemocnění, a podílí se též na mentálním zdraví. 

Více o důležitosti vitamínu D pro děti si můžete přečíst v samostatném článku na blogu

Pro nejmenší děti od 6 měsíců věku je určený Kids Vitamin D3 - samostatný vitamín D3 v kapkách. Ten obsahuje potřebnou denní dávku 400 IU D3 ve 4 kapkách. Od 12 měsíců pak doporučujeme komplexnější Kids Omega 3 + D3/K2, který kromě vitamínu D3 obsahuje také vitamín K2 a omega-3 mastné kyseliny. 

Dávkování vitamínu D je vhodné nastavit na základě laboratorně změřených hodnot. Pro děti může být odběr žilní krve často stresující. V těchto případech můžete využít testovací sadu Vitamín D Level - jednoduchý domácí samotest z kapky krve. Vyzkoušet můžete také náš jednoduchý kvíz. Díky zodpovězení několika otázek získáte přibližnou představu, jak je na tom vaše dítě s vitamínem D.

Kids Vitamin D3
Kids Vitamin D3

Vitamín K2

Vitamín K2 patří mezi jeden z nejvíce podceňovaných nutrientů. Vitamín K2 a vitamín D3 představují synergicky fungující duo. Oba dva vitamíny se významně podílejí na metabolismu vápníku - zatímco vitamín D zvyšuje jeho vstřebávání, vitamín K2 pomáhá zabudovat vápník do kostí a zubů a zabraňuje jejich usazování v cévách. Z důvodu nedostatku dat však není jeho užívání doporučeno dětem mladším 1 roku. 


Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA jsou pro děti klíčové, jelikož podporují správný vývoj nervové soustavy, mozku a zraku. Omega-3 navíc udržují zdravý imunitní systém a mají protizánětlivý efekt, což může být velmi nápomocné i u dětí s opakovanými záněty či atopiemi.


Kids Omega 3 + D3/K2 představuje chytře navrženou směs s obsahem nejčastěji chybějících nutrientů - omega-3 mastných kyselin EPA a DHA spolu s vitamíny D3 a K2, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dětí.

Kids Omega 3 + D3/K2
Kids Omega 3 + D3/K2

Mezi další často deficitní živiny u dětí patří například kyselina listová, jód, zinek, železo, či vitamín E. Kyselina listová  je důležitá pro zdravý vývoj nervové soustavy a tvorbu červených krvinek. V České republice byl popsán její nedostatečný příjem u více než 90 % předškolních dětí [2]. 

Jód je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které řídí celkový metabolismus a jsou rovněž klíčové pro vývoj mozku. Nedostatek jódu tedy vede k poruchám funkce štítné žlázy, závažný nedostatek pak může způsobit poškození mozku a snížení intelektu. Situace týkající se deficitu jodu se celosvětově zhoršuje a na problém s nedostatkem jodu u dětí upozorňuje také EFSA [3]. 

Vitamin E, zinek a železo rovněž patří mezi často chybějíci živiny i u dětí.  EFSA identifikovala nízký příjem železa jako problém u kojenců a malých dětí v Evropě [3]. Nedostatek vitamínu E byl pozorován napříč věkovými skupinami v Evropě [4] a v České republice byl zjištěn nedostatek vitamínu E u 10 % starších školních dětí [2]. 


Dětem starším 12-ti let, které nejsou schopny pokrýt potřebné živiny ze stravy, můžeme doporučit Multivitamínový komplex Daily F20. Jedná se o jedinečný multivitamínový/multiminerálový doplněk, jehož složení je založeno na bázi celistvých potravin. Daily F20 Complex obsahuje živiny ve své přirozené podobě, tak jak se nacházejí v potravinách. Kombinace práškových a tekutých kapslí navíc zachovává maximální kvalitu a stabilitu všech obsažených živin. 

 

Závěr

Výživa v dětství je zásadní pro fyzický i psychický vývoj dětí, ale zárověň také ovlivňuje jejich zdraví v dospělosti. Důležitou rolí rodičů je proto vytváření zdravých stravovacích návyků již od útlého dětství. Konzumace základních, minimálně zpracovaných a kvalitních potravin by měla být základem zdraví každého jednolivce. Realita nicméně ukazuje, že skutečná strava mnoha dětí ani zdaleka ideálům neodpovídá.

Chytře zvolená suplementace tak pomáhá dětem pokrýt klíčové nutriční potřeby, může podpořit správný růst, vývoj mozku i imunity, a tím přispět k jejich zdraví nejen v dětství, ale i v dospělosti.


Co si z článku odnést?

  • Výživa v dětství zásadně ovlivňuje nejen aktuální zdraví, ale i zdraví a kvalitu života v dospělosti (princip nutričního programování)

  • "Food first" přístup – prioritou by měla být pestrá, přirozená a kvalitní strava jako hlavní zdroj živin.

  • Intenzivní zemědělství, vyčerpaná půda, zpracování potravin a zároveň vybíravost dětí a jejich reálný jídelníček neumožňují pokrýt všechny nutrienty jen ze stravy.

  • Mezi nejčastěji chybějící živiny u dětí patří:

    • Vitamín D – klíčový pro kosti, imunitu a psychiku.

    • Vitamín K2 – spolu s vit. D3 důležitý pro metabolismus vápníku a zdraví kostí.

    • Omega-3 mastné kyseliny (DHA, EPA) – důležité pro vývoj mozku, zraku, imunity.

  • Suplementace nejčatěji chybějících živin vitamínu D3 + K2 a omega-3 mastných kyselin je vhodná i pro děti. Pokrytí dalších nutričních potřeb by mělo být zajištěno především pestrou a vyváženou stravou.

Zdroje

[1] https://www.1000dni.cz/nutricni-programovani/unikatni-okno-prilezitosti/

[2] https://pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2017/02/04.pdf

[3] https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3408

[4] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4446765/

[5] Holmannova, D., Borsky, P., Kremlacek, J. et al. High prevalence of low vitamin D status in the Czech Republic: a retrospective study of 119,925 participants. Eur J Clin Nutr (2025). https://doi.org/10.1038/s41430-025-01587-0

Zanechat dotaz

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.