Naše tělo je jako chemická továrna, která pro zdravé fungování potřebuje optimální příjem živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Někteří lidé se stále domnívají, že pokud mají vyvážený a pestrý jídelníček, mají zajištěn dostatečný příjem všech důležitých živin a nepotřebují užívat doplňky stravy. Pravda je ale taková, že doplňky stravy jsou v dnešní době téměř nezbytností a stávají se součástí zdravého životního stylu.
Které nutrienty tedy v moderní české stravě nejvíce chybí a neměli bychom je v preventivním užívání opomíjet se dozvíte v tomto článku.
Co se v tomto článku dozvíte?:
- Živinný stav půdy se odráží v nutriční hodnotě potravin
- Vhodně sestavený doplněk pokryje zásadní nedostatky ve stravě
- Nedostatek kvalitních ryb v naší stravě
- Důležité je hlídat si vyvážený poměr mezi omega 3 a omega 6
- Které suplementy patří mezi ty základní a vhodné téměř pro každého?
Ideální by samozřejmě bylo zhodnotit dietní režim a životní styl každého individuálně a navrhnout tak personalizovanou suplementaci. Pokud však chceme dávat obecná doporučení, musíme vycházet z nejčastějších nutričních deficiencí v našich lokálních podmínkách.
Pestrá a rozmanitá strava je dnes klišé a v kontextu moderního života nám bohužel k pokrytí nutričních nedostatků nestačí. Většina lidí v dnešní době trpí moderní formou hyperkalorické podvýživy. Jinými slovy, žijeme v hojnosti jídla, které nám dodává nadbytek kalorií, ale ve stravě postrádáme základní mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky) klíčové pro správné fungování organismu a udržení zdraví.
Živinný stav půdy se odráží v nutriční hodnotě potravin
Výživová hodnota základních potravin byla negativně ovlivněna intenzivním hospodařením a následně zpracovatelským potravinářským průmyslem. Podíl úrodné půdy a její kvalita stále klesá, zatímco množství lidí závislých na zdrojích, jež generuje, naopak roste. Na půdu jsou tak kladeny čím dál vyšší nároky. Nadužívání agrochemikálií a s tím spojené intenzifikační metody tuto nerovnováhu jen dále prohlubují. Nemůžeme se tedy divit, že výživová hodnota kulturních plodin má sestupnou tendenci. Koncentrace některých minerálů v půdě se zvyšuje (například draslík), zatímco jiných minerálů (jako selen či mangan) je nedostatek. Problematická je také dostupnost živin (konkrétně např. dusíku a selenu) v důsledku narušování pH půdy. Příliš kyselá půda kromě jiného způsobuje snižování počtu bakterií, které jsou pro zdravou půdu klíčové. Snížení této půdní biodiverzity vede v konečném důsledku ke snížené dostupnosti živin i pro nás. A konečnou zkázu zařídí následné posklizňové ošetření plodin a potravinářsko-zpracovatelské postupy, které vedou k dalšímu snižování výživové hodnoty potravin.
Vhodně sestavený doplněk pokryje zásadní nedostatky ve stravě
Proto byl vytvořen Daily F20 Complex, jehož cílem je pokrýt nejčastější deficitní živiny naší společnosti, které v optimálních dávkách chybí téměř každému. Daily F20 Complex patří mezi tzv. whole food-based doplňky stravy a je unikátní svým složením. Místo izolace jednotlivých molekul jsou v doplňku využity organické komplexy živin ve své přirozené formě. Receptura F20 multivitamínu je tedy postavená na komplexním působení původních potravinových zdrojů, ve kterých se vitamíny a minerální látky nacházejí v přírodě.
F20 Complex je určen pro všechny, kteří si sami nedokážou z jídelníčku vyhodnotit možné deficitní látky, nemohou či nechtějí řešit personalizovanou suplementaci s kvalifikovaným specialistou, ale rádi by vylepšili svůj nutriční status.
Daily F20 Complex je vhodný na dlouhodobé (celoroční) užívání. Obsahuje základní vitamíny rozpustné v tucích (betakaroten jako prekurzor vitamínu A, dále pak vitamín D, E a K2), aktivní formy B-komplexu zaručující vyšší biologickou dostupnost a dále naše nejvíce deficitní prvky zinek, selen, jód a chrom. Unikátní je nejen složení, ale také poměry jednotlivých látek. Ty jsou navrženy tak, aby si jednotlivé složky nekonkurovaly, ale naopak svůj nutriční potenciál podporovaly.
Jedna denní dávka se skládá z jedné kapsle s lipofilními látkami a dvou kapslí s práškovou částí. Uživatel může užít vše najednou, nebo si dávku rozdělit během dne. Fungovat to bude v obou případech, protože složení je navrženo tak, aby bylo účinné.
Nedostatek kvalitních ryb v naší stravě
Mezi další nejvíce deficitní nutrienty naší společnosti patří omega-3 mastné kyseliny, zejména pak EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Tyto semiesenciální živiny jsou pro naše zdraví klíčové a potřebuje je každý, od narození až po stáří. Jejich příjem je důležitým faktorem v prevenci řady civilizačních onemocnění, podílejí se na udržení normální činnosti mozku a zraku, regulují zánětlivé procesy v organismu a přispívají k udržení zdravého kardiovaskulárního systému.
Přestože si tyto mastné kyseliny dokáže náš organismus syntetizovat z esenciální ALA (kyselina alfa-linolenová), nacházející se například ve vlašských ořeších, lněném oleji či konopném semínku, není tato konverze vzhledem k dnešnímu životnímu stylu dostačující.
Vhodné je proto do stravy zařadit potraviny s vysokým obsahem EPA a DHA, což jsou především ryby žijící ve studených vodách, jako je losos, tuňák, makrela, či sardinky.
V České republice je bohužel konzumace ryb dlouhodobě nízká. Průměrná roční spotřeba je v Česku jen kolem 5,5 kg na osobu, což odpovídá příjmu zhruba 0.6 mg omega-3 mastných kyselin denně. Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA (European Food Safety Authority) přitom doporučuje příjem 250 mg EPA a DHA jako denní dávku pro podporu zdraví srdce a cév a tím omezení kardiovaskulárních onemocnění.
Důležité je hlídat si vyvážený poměr mezi omega 3 a omega 6
Strava většiny lidí je navíc založena převážně na omega-6 mastných kyselinách. Ty se hojně nacházejí v rostlinných olejích, margarínech, ořeších a prakticky ve všech průmyslově zpracovaných potravinách. Jejich nadbytek přispívá v organismu ke vzniku zánětlivých procesů, které mohou vést k celé řadě civilizačních onemocnění. Chceme-li tomuto stavu předejít, měli bychom zajistit optimální poměr omega-6 k omega-3, který je ideálně 1:1 až maximálně 4:1. Realita je bohužel pro většinu lidí jiná a poměr se může nezřídka pohybovat až 20:1.
Abychom zvýšili příjem omega-3 mastných kyselin, je obecně doporučováno přijímat 2-3 porce ryb týdně. Pokud pravidelně několikrát do týdne nejíme ryby z chladných vod, nebo máme ve stravě nadbytek omega-6 mastných kyselin, pak je více než vhodné suplementovat EPA a DHA ve formě kvalitního doplňku.
Které suplementy patří mezi ty základní a vhodné téměř pro každého?
Z výše popsané problematiky týkající se deficitních živin lze tedy jako suplementační základ téměř pro každého doporučit preventivní užívání F20 multivitamínu a Omega 3.
V zimním období pak bude pro většinu lidí prospěšné navýšit suplementaci vitamínu D spolu s vitamínem K2.
V létě si většina z nás dopřeje slunění, čímž si lze alespoň částečně doplnit zásoby vitamínu D. Na druhou stranu ale opalování a UV záření může zapříčinit vyšší oxidativní stres, který přispívá k rychlejšímu stárnutí pleti, způsobuje vrásky, ztrátu pružnosti pokožky a tmavé pigmentové skvrny. Jako prevenci proti těmto neduhům můžeme do stravy zařadit vyšší množství potravin bohatých na betakaroten, vitamín C, nebo náš produkt ProLife s obsahem vitamínu E a vzácného karotenoidního barviva Astaxanthinu.
Každý, kdo prochází náročným obdobím, pravidelně sportuje nebo je dlouhodobě vystaven stresu, by měl navíc uvažovat o doplňování hořčíku. Ten je nadměrně vyčerpáván právě v případě zvýšené fyzické či psychické zátěže, stejně jako stravou s vysokým obsahem sacharidů a průmyslově zpracovaných potravin.