Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 600 Kč k zaplacení pro dopravu ZDARMA

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Základní suplementace aneb čím začít?

Základní suplementace aneb čím začít?

Naše tělo je jako chemická továrna, která pro zdravé fungování potřebuje optimální příjem živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Někteří lidé se stále domnívají, že pokud mají vyvážený a pestrý jídelníček, mají zajištěn dostatečný příjem všech důležitých živin a nepotřebují užívat doplňky stravy. Pravda je ale taková, že doplňky stravy jsou v dnešní době téměř nezbytností a stávají se součástí zdravého životního stylu. 

Které nutrienty tedy v moderní české stravě nejvíce chybí a neměli bychom je v preventivním užívání opomíjet se dozvíte v tomto článku.

Co se v tomto článku dozvíte?:

  1. Živinný stav půdy se odráží v nutriční hodnotě potravin
  2. Vhodně sestavený doplněk pokryje zásadní nedostatky ve stravě
  3. Nedostatek kvalitních ryb v naší stravě
  4. Důležité je hlídat si vyvážený poměr mezi omega 3 a omega 6
  5. Které suplementy patří mezi ty základní a vhodné téměř pro každého?

Ideální by samozřejmě bylo zhodnotit dietní režim a životní styl každého individuálně a navrhnout tak personalizovanou suplementaci. Pokud však chceme dávat obecná doporučení, musíme vycházet z nejčastějších nutričních deficiencí v našich lokálních podmínkách. 

Pestrá a rozmanitá strava je dnes klišé a v kontextu moderního života nám bohužel k pokrytí nutričních nedostatků nestačí. Většina lidí v dnešní době trpí moderní formou hyperkalorické podvýživy. Jinými slovy, žijeme v hojnosti jídla, které nám dodává nadbytek kalorií, ale ve stravě postrádáme základní mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky) klíčové pro správné fungování organismu a udržení zdraví.

Živinný stav půdy se odráží v nutriční hodnotě potravin

Výživová hodnota základních potravin byla negativně ovlivněna intenzivním hospodařením a následně zpracovatelským potravinářským průmyslem. Podíl úrodné půdy a její kvalita stále klesá, zatímco množství lidí závislých na zdrojích, jež generuje, naopak roste. Na půdu jsou tak kladeny čím dál vyšší nároky. Nadužívání agrochemikálií a s tím spojené intenzifikační metody tuto nerovnováhu jen dále prohlubují. Nemůžeme se tedy divit, že výživová hodnota kulturních plodin má sestupnou tendenci. Koncentrace některých minerálů v půdě se zvyšuje (například draslík), zatímco jiných minerálů (jako selen či mangan) je nedostatek. Problematická je také dostupnost živin (konkrétně např. dusíku a selenu) v důsledku narušování pH půdy. Příliš kyselá půda kromě jiného způsobuje snižování počtu bakterií, které jsou pro zdravou půdu klíčové. Snížení této půdní biodiverzity vede v konečném důsledku ke snížené dostupnosti živin i pro nás. A konečnou zkázu zařídí následné posklizňové ošetření plodin a potravinářsko-zpracovatelské postupy, které vedou k dalšímu snižování výživové hodnoty potravin. 

Vhodně sestavený doplněk pokryje zásadní nedostatky ve stravě

Proto byl vytvořen F20 multivitamín, jehož cílem je pokrýt nejčastější deficitní živiny naší společnosti, které v optimálních dávkách chybí téměř každému. F20 multivitamín je určen pro všechny, kteří si sami nedokážou z jídelníčku vyhodnotit možné deficitní látky, nemohou či nechtějí řešit personalizovanou suplementaci s kvalifikovaným specialistou, ale rádi by vylepšili svůj nutriční status.

F20 je vhodný na dlouhodobé (celoroční) užívání. Obsahuje 4 základní vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K2, aktivní formy B-komplexu zaručující vyšší biologickou dostupnost oproti formám neaktivovaným, vitamín C a dále naše nejvíce deficitní prvky zinek, selen, jód, měď, mangan a chrom. Unikátní je nejen složení, ale také poměry jednotlivých látek. Ty jsou navrženy tak, aby si jednotlivé složky nekonkurovaly, ale naopak svůj nutriční potenciál podporovaly. 

Pro většinu lidí s průměrně dobrými stravovacími návyky bude vhodné užívat 2 kapsle multivitamínu F20 za den, rozdělené rovnoměrně do celého dne. Ideálně tedy 1 kapsli dopoledne a 1 kapsli večer, a to s jídlem obsahujícím alespoň malé množství tuku.

Nedostatek kvalitních ryb v naší stravě

Mezi další nejvíce deficitní nutrienty naší společnosti patří omega-3 mastné kyseliny, zejména pak EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Tyto semiesenciální živiny jsou pro naše zdraví klíčové a potřebuje je každý, od narození až po stáří. Jejich příjem je důležitým faktorem v prevenci řady civilizačních onemocnění, podílejí se na udržení normální činnosti mozku a zraku, regulují zánětlivé procesy v organismu a přispívají k udržení zdravého kardiovaskulárního systému. 

Přestože si tyto mastné kyseliny dokáže náš organismus syntetizovat z esenciální ALA (kyselina alfa-linolenová), nacházející se například ve vlašských ořeších, lněném oleji či konopném semínku, není tato konverze vzhledem k dnešnímu životnímu stylu dostačující. 

Vhodné je proto do stravy zařadit potraviny s vysokým obsahem EPA a DHA, což jsou především ryby žijící ve studených vodách, jako je losos, tuňák, makrela, či sardinky.

V České republice je bohužel konzumace ryb dlouhodobě nízká. Průměrná roční spotřeba je v Česku jen kolem 5,5 kg na osobu, což odpovídá příjmu zhruba 0.6 mg omega-3 mastných kyselin denně. Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA (European Food Safety Authority) přitom doporučuje příjem 250 mg EPA a DHA jako denní dávku pro podporu zdraví srdce a cév a tím omezení kardiovaskulárních onemocnění.


Důležité je hlídat si vyvážený poměr mezi omega 3 a omega 6

Strava většiny lidí je navíc založena převážně na omega-6 mastných kyselinách. Ty se hojně nacházejí v rostlinných olejích, margarínech, ořeších a prakticky ve všech průmyslově zpracovaných potravinách. Jejich nadbytek přispívá v organismu ke vzniku zánětlivých procesů, které mohou vést k celé řadě civilizačních onemocnění. Chceme-li tomuto stavu předejít, měli bychom zajistit optimální poměr omega-6 k omega-3, který je ideálně 1:1 až maximálně 4:1. Realita je bohužel pro většinu lidí jiná a poměr se může nezřídka pohybovat až 20:1.

Abychom zvýšili příjem omega-3 mastných kyselin, je obecně doporučováno přijímat 2-3 porce ryb týdně. Pokud pravidelně několikrát do týdne nejíme ryby z chladných vod, nebo máme ve stravě nadbytek omega-6 mastných kyselin, pak je více než vhodné suplementovat EPA a DHA ve formě kvalitního doplňku. 

Které suplementy patří mezi ty základní a vhodné téměř pro každého?

Z výše popsané problematiky týkající se deficitních živin lze tedy jako suplementační základ téměř pro každého doporučit preventivní užívání F20 multivitamínu a Omega 3.

V zimním období pak bude pro většinu lidí prospěšné navýšit suplementaci vitamínu D spolu s vitamínem K2

V létě si většina z nás dopřeje slunění, čímž si lze alespoň částečně doplnit zásoby vitamínu D. Na druhou stranu ale opalování a UV záření může zapříčinit vyšší oxidativní stres, který přispívá k rychlejšímu stárnutí pleti, způsobuje vrásky, ztrátu pružnosti pokožky a tmavé pigmentové skvrny. Jako prevenci proti těmto neduhům můžeme do stravy zařadit vyšší množství potravin bohatých na betakaroten, vitamín C, nebo náš produkt ProLife s obsahem vitamínu E a vzácného karotenoidního barviva Astaxanthinu.

Každý, kdo prochází náročným obdobím, pravidelně sportuje nebo je dlouhodobě vystaven stresu, by měl navíc uvažovat o doplňování hořčíku. Ten je nadměrně vyčerpáván právě v případě zvýšené fyzické či psychické zátěže, stejně jako stravou s vysokým obsahem sacharidů a průmyslově zpracovaných potravin.

 0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Kolik vitamínu D potřebujete a co vše má vliv na jeho hladinu v organismu?

Víte, jaká je pro vás vhodná dávka vitamínu D? Doporučení k užívání se totiž mohou lišit v závislosti na několika...
Přečtěte si více

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Často dostáváme dotazy týkající se důležitosti doplňování omega-3 mastných kyselin u dětí. Rozhodly jsem se proto shrnout důležité informace ohledně...
Přečtěte si více

Znáte tokotrienoly a jejich jedinečné zdravotní benefity?

Náš produkt ProLife patří mezi nejvíce prodávané doplňky Trime portfolia. Většina zákazníků ví, že ProLife obsahuje bio astaxanthin, přírodní karotenoidní...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Trime Podcast #29 s Jakubem Přibylem o bílkovinách ve stravě

Bílkoviny jsou asi ze všech 3 skupin makroživin nejsložitějším tématem. Zařadit do naší stravy sacharidy a tuky není totiž tak...
Přečtěte si více

Trime Podcast #28 s Katarínou Baniari o ženském hormonálním zdraví

Od přírody se ženské tělo v průběhu měsíce mění v závislosti na probíhající fázi menstruačního cyklu. Průměrná žena zažívá přibližně...
Přečtěte si více

Trime Podcast #27 s Vojtěchem Hačeckým - Jak zlepšit výkon?

Pohyb je přirozená a nedílná součást našeho života a významně ovlivňuje také naše zdraví. Ať už se jedná o všestranné...
Přečtěte si více