Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 600 Kč k zaplacení pro dopravu ZDARMA

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Často dostáváme dotazy týkající se důležitosti doplňování omega-3 mastných kyselin u dětí. Rozhodly jsem se proto shrnout důležité informace ohledně tohoto tématu do přehledného článku. Zároveň se v tomto článku dozvíte, jaký je rozdíl mezi doplňky Kids DHA + D3/K2 a Kids Omega 3, a kdy zvolit jaký doplněk.

Co se v tomto článku dozvíte?:

  1. Vhodnost suplementace u těhotných žen a dětí
  2. Důležitost DHA
  3. DHA pro rozvoj mozku a kognitivních funkcí
  4. Zajištění dostatku DHA během těhotenství
  5. DHA pro rozvoj zraku
  6. Produktová řada Kids a rozdíl mezi Kids Omega 3 a Kids DHA + D3/K2
  7. Závěr

Vhodnost suplementace u těhotných žen a dětí

Zajistit příjem všech potřebných nutrientů jen z běžně dostupné stravy je v dnešní době velmi těžké. Z průzkumů vychází, že nedostatečnou výživou jsou z hlediska akutního i budoucího ohrožení na zdraví nejvíce rizikovou skupinou těhotné ženy, kojící ženy a nejmenší děti

Aby nedocházelo k deficitům některých klíčových nutrientů, podává se v pediatrické praxi rutinně především vitamín D a vitamín K. V souvislosti s vhodnou suplementací u dětí se dnes také častěji hovoří o kyselině dokosahexaenové (DHA)

“Je potřeba si uvědomit, že nedostatečná výživa u nejmenších dětí nevytváří jen akutní riziko podvýživy a s tím spojené zdravotní následky (zhoršení imunitních funkcí, vývojové vady atd.), ale zvyšuje i riziko budoucích onemocnění v dospělém věku. (tzv. fetální a nutriční naprogramování).” vysvětluje Jakub Přibyl, nutriční specialista a autor Trime receptur. “Vyvážený jídelníček a chytře zvolená suplementace tak pomohou uspokojit nutriční potřeby a umožní normální vývoj kojenců a batolat.” 

Důležitost DHA

Zatímco u dospělých jedinců potřebujeme vyvážený poměr obou složek omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, u dětí je klíčová především DHA. DHA reprezentuje strukturální mastnou kyselinu nacházející se v lidském mozku, kůži a oční sítnici. Tato semi-esenciální mastná kyselina je nezbytnou látkou pro zajištění normálního vývoje centrální nervové soustavy a podporuje například správné fungování mozku, kognitivních funkcí, paměti a zrakového aparátu

EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin = European Food Safety Authority) potvrzuje důležitost DHA ve vztahu k normálnímu vývoji mozku. U těhotných žen, kojících žen a dětí do 2 let proto uvádí denní referenční dávky pro příjem výhradně DHA mastné kyseliny.

DHA pro rozvoj mozku a kognitivních funkcí

DHA je důležitý stavební prvek, který v mozku ovlivňuje komunikaci mezi neurony. Během těhotenství a v prvních několika letech života, kdy se mozek dítěte vyvíjí velmi rychle, je DHA pro zajištění normálního růstu a vývoje mozku obzvlášť důležitá. Adekvátní příjem DHA v průběhu raného dětství bývá spojován s lepšími kognitivními výsledky (například pamětí a udržením pozornosti). 

“U dětí s nedostatkem omega-3, respektive DHA vzniká nebezpečí, že vývoj funkcí centrálního nervstva nebude normální a může tak docházet k nesprávnému psychomotorickému vývoji včetně snížení inteligenčního koeficientu.” doplňuje Jakub Přibyl.

Zajištění dostatku DHA během těhotenství

To, do jaké míry je novorozenec a kojené dítě zásobeno DHA se značně liší a závisí na příjmu DHA samotnou maminkou. Suplementace DHA během těhotenství může také snižovat riziko předčasného porodu a riziko nízké porodní váhy novorozence. Příjem omega-3 mastných kyselin je důležitý nejen pro organismus novorozence, odkázaného na příjem živin z mateřského mléka, ale také pro maminku. Ukazuje se, že DHA může předcházet depresivním náladám v pozdním těhotenství a v časném období po porodu.

DHA pro rozvoj zraku

DHA je také strukturální složkou sítnice oka a pomáhá v rozvoji a udržení zdravého zraku. Dostatečný příjem této mastné kyseliny u dětí je spojován s lepší zrakovou ostrostí a sníženým rizikem zrakových problémů.

Produktová řada Kids a rozdíl mezi Kids Omega 3 a Kids DHA + D3/K2

Dětská produktová řada se liší od doplňků stravy pro dospělé jak složením a koncentrací aktivních látek, tak i jejich poměry. Složení je přizpůsobeno nutričnímu profilu nejmenších dětí ve věku od 12 měsíců a je navrženo tak, aby se touto preventivní suplementací předcházelo vzniku nebezpečného deficitu.

Kids DHA + D3/K2 je komplexnější produkt kombinující semiesenciální mastnou kyselinu DHA s vitamíny D3 a K2 a pokrývá denní potřebnou dávku všech těchto 3 klíčových nutrientů. 

Doplněk Kids Omega 3 slouží spíše k sezónnímu pokrytí samotné omega-3 DHA mastné kyseliny. Jeho užívání může být vhodnější během léta, kdy si děti přirozeně syntetizují vitamín D vystavením pokožky slunečnímu záření. 

Není tedy potřeba užívat oba doplňky najednou. Jak Kids Omega 3, tak Kids DHA +  D3/K2 obsahují stejnou omega-3 DHA mastnou kyselinu. V doplňku Kids DHA + D3/K2 jsou však navíc i často deficitní vitamíny D3 a K2.

Závěr

Omega-3 mastné kyseliny je možné přirozeně získat například z volně žijících tučných ryb (losos, makrely, sardinky). Některé děti konzumují tyto potraviny jen v malém množství a navíc se z důvodu možného zvýšeného zatížení těžkými kovy jejich příliš častá konzumace těhotným ženám, kojícím maminkám a dětem nedoporučuje. Proto je vhodné doplňovat omega-3 mastné kyseliny prostřednictvím kvalitního suplementu.

Doporučujeme také zhlédnout krátký webinář, kde Jakub Přibyl odpovídá na nejčastější dotazy týkající se doplňků dětské produktové řady.

Zdroje:

Innis SM. Dietary omega 3 fatty acids and the developing brain. Brain Res. 2008 Oct 27;1237:35-43. doi: 10.1016/j.brainres.2008.08.078. Epub 2008 Sep 9. PMID: 18789910.

Jackson KH, Harris WS. A Prenatal DHA Test to Help Identify Women at Increased Risk for Early Preterm Birth: A Proposal. Nutrients. 2018 Dec 6;10(12):1933. doi: 10.3390/nu10121933. PMID: 30563193; PMCID: PMC6316227.

Zhang, MM., Zou, Y., Li, SM. et al. The efficacy and safety of omega-3 fatty acids on depressive symptoms in perinatal women: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Transl Psychiatry 10, 193 (2020). 

Willatts P, Forsyth S, Agostoni C, Casaer P, Riva E, Boehm G. Effects of long-chain PUFA supplementation in infant formula on cognitive function in later childhood. Am J Clin Nutr. 2013 Aug;98(2):536S-42S. doi: 10.3945/ajcn.112.038612. PMID: 23783296.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Kolik vitamínu D potřebujete a co vše má vliv na jeho hladinu v organismu?

Víte, jaká je pro vás vhodná dávka vitamínu D? Doporučení k užívání se totiž mohou lišit v závislosti na několika...
Přečtěte si více

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Často dostáváme dotazy týkající se důležitosti doplňování omega-3 mastných kyselin u dětí. Rozhodly jsem se proto shrnout důležité informace ohledně...
Přečtěte si více

Znáte tokotrienoly a jejich jedinečné zdravotní benefity?

Náš produkt ProLife patří mezi nejvíce prodávané doplňky Trime portfolia. Většina zákazníků ví, že ProLife obsahuje bio astaxanthin, přírodní karotenoidní...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Trime Podcast #29 s Jakubem Přibylem o bílkovinách ve stravě

Bílkoviny jsou asi ze všech 3 skupin makroživin nejsložitějším tématem. Zařadit do naší stravy sacharidy a tuky není totiž tak...
Přečtěte si více

Trime Podcast #28 s Katarínou Baniari o ženském hormonálním zdraví

Od přírody se ženské tělo v průběhu měsíce mění v závislosti na probíhající fázi menstruačního cyklu. Průměrná žena zažívá přibližně...
Přečtěte si více

Trime Podcast #27 s Vojtěchem Hačeckým - Jak zlepšit výkon?

Pohyb je přirozená a nedílná součást našeho života a významně ovlivňuje také naše zdraví. Ať už se jedná o všestranné...
Přečtěte si více