Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 600 Kč k zaplacení pro dopravu ZDARMA

+420 910 920 516 Po - Pá (10:00 - 16:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Často dostáváme dotazy týkající se důležitosti doplňování omega-3 mastných kyselin u dětí. Rozhodly jsem se proto shrnout důležité informace ohledně tohoto tématu do přehledného článku. Zároveň se v tomto článku dozvíte, jaký je rozdíl mezi doplňky Kids DHA + D3/K2 a Kids Omega 3, a kdy zvolit jaký doplněk.

Co se v tomto článku dozvíte?:

  1. Vhodnost suplementace u těhotných žen a dětí
  2. Důležitost DHA
  3. DHA pro rozvoj mozku a kognitivních funkcí
  4. Zajištění dostatku DHA během těhotenství
  5. DHA pro rozvoj zraku
  6. Produktová řada Kids a rozdíl mezi Kids Omega 3 a Kids DHA + D3/K2
  7. Závěr

Vhodnost suplementace u těhotných žen a dětí

Zajistit příjem všech potřebných nutrientů jen z běžně dostupné stravy je v dnešní době velmi těžké. Z průzkumů vychází, že nedostatečnou výživou jsou z hlediska akutního i budoucího ohrožení na zdraví nejvíce rizikovou skupinou těhotné ženy, kojící ženy a nejmenší děti

Aby nedocházelo k deficitům některých klíčových nutrientů, podává se v pediatrické praxi rutinně především vitamín D a vitamín K. V souvislosti s vhodnou suplementací u dětí se dnes také častěji hovoří o kyselině dokosahexaenové (DHA)

“Je potřeba si uvědomit, že nedostatečná výživa u nejmenších dětí nevytváří jen akutní riziko podvýživy a s tím spojené zdravotní následky (zhoršení imunitních funkcí, vývojové vady atd.), ale zvyšuje i riziko budoucích onemocnění v dospělém věku. (tzv. fetální a nutriční naprogramování).” vysvětluje Jakub Přibyl, nutriční specialista a autor Trime receptur. “Vyvážený jídelníček a chytře zvolená suplementace tak pomohou uspokojit nutriční potřeby a umožní normální vývoj kojenců a batolat.” 

Důležitost DHA

Zatímco u dospělých jedinců potřebujeme vyvážený poměr obou složek omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, u dětí je klíčová především DHA. DHA reprezentuje strukturální mastnou kyselinu nacházející se v lidském mozku, kůži a oční sítnici. Tato semi-esenciální mastná kyselina je nezbytnou látkou pro zajištění normálního vývoje centrální nervové soustavy a podporuje například správné fungování mozku, kognitivních funkcí, paměti a zrakového aparátu

EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin = European Food Safety Authority) potvrzuje důležitost DHA ve vztahu k normálnímu vývoji mozku. U těhotných žen, kojících žen a dětí do 2 let proto uvádí denní referenční dávky pro příjem výhradně DHA mastné kyseliny.

DHA pro rozvoj mozku a kognitivních funkcí

DHA je důležitý stavební prvek, který v mozku ovlivňuje komunikaci mezi neurony. Během těhotenství a v prvních několika letech života, kdy se mozek dítěte vyvíjí velmi rychle, je DHA pro zajištění normálního růstu a vývoje mozku obzvlášť důležitá. Adekvátní příjem DHA v průběhu raného dětství bývá spojován s lepšími kognitivními výsledky (například pamětí a udržením pozornosti). 

“U dětí s nedostatkem omega-3, respektive DHA vzniká nebezpečí, že vývoj funkcí centrálního nervstva nebude normální a může tak docházet k nesprávnému psychomotorickému vývoji včetně snížení inteligenčního koeficientu.” doplňuje Jakub Přibyl.

Zajištění dostatku DHA během těhotenství

To, do jaké míry je novorozenec a kojené dítě zásobeno DHA se značně liší a závisí na příjmu DHA samotnou maminkou. Suplementace DHA během těhotenství může také snižovat riziko předčasného porodu a riziko nízké porodní váhy novorozence. Příjem omega-3 mastných kyselin je důležitý nejen pro organismus novorozence, odkázaného na příjem živin z mateřského mléka, ale také pro maminku. Ukazuje se, že DHA může předcházet depresivním náladám v pozdním těhotenství a v časném období po porodu.

DHA pro rozvoj zraku

DHA je také strukturální složkou sítnice oka a pomáhá v rozvoji a udržení zdravého zraku. Dostatečný příjem této mastné kyseliny u dětí je spojován s lepší zrakovou ostrostí a sníženým rizikem zrakových problémů.

Produktová řada Kids a rozdíl mezi Kids Omega 3 a Kids DHA + D3/K2

Dětská produktová řada se liší od doplňků stravy pro dospělé jak složením a koncentrací aktivních látek, tak i jejich poměry. Složení je přizpůsobeno nutričnímu profilu nejmenších dětí ve věku od 12 měsíců a je navrženo tak, aby se touto preventivní suplementací předcházelo vzniku nebezpečného deficitu.

Kids DHA + D3/K2 je komplexnější produkt kombinující semiesenciální mastnou kyselinu DHA s vitamíny D3 a K2 a pokrývá denní potřebnou dávku všech těchto 3 klíčových nutrientů. 

Doplněk Kids Omega 3 slouží spíše k sezónnímu pokrytí samotné omega-3 DHA mastné kyseliny. Jeho užívání může být vhodnější během léta, kdy si děti přirozeně syntetizují vitamín D vystavením pokožky slunečnímu záření. 

Není tedy potřeba užívat oba doplňky najednou. Jak Kids Omega 3, tak Kids DHA +  D3/K2 obsahují stejnou omega-3 DHA mastnou kyselinu. V doplňku Kids DHA + D3/K2 jsou však navíc i často deficitní vitamíny D3 a K2.

Závěr

Omega-3 mastné kyseliny je možné přirozeně získat například z volně žijících tučných ryb (losos, makrely, sardinky). Některé děti konzumují tyto potraviny jen v malém množství a navíc se z důvodu možného zvýšeného zatížení těžkými kovy jejich příliš častá konzumace těhotným ženám, kojícím maminkám a dětem nedoporučuje. Proto je vhodné doplňovat omega-3 mastné kyseliny prostřednictvím kvalitního suplementu.

Doporučujeme také zhlédnout krátký webinář, kde Jakub Přibyl odpovídá na nejčastější dotazy týkající se doplňků dětské produktové řady.

Zdroje:

Innis SM. Dietary omega 3 fatty acids and the developing brain. Brain Res. 2008 Oct 27;1237:35-43. doi: 10.1016/j.brainres.2008.08.078. Epub 2008 Sep 9. PMID: 18789910.

Jackson KH, Harris WS. A Prenatal DHA Test to Help Identify Women at Increased Risk for Early Preterm Birth: A Proposal. Nutrients. 2018 Dec 6;10(12):1933. doi: 10.3390/nu10121933. PMID: 30563193; PMCID: PMC6316227.

Zhang, MM., Zou, Y., Li, SM. et al. The efficacy and safety of omega-3 fatty acids on depressive symptoms in perinatal women: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Transl Psychiatry 10, 193 (2020). 

Willatts P, Forsyth S, Agostoni C, Casaer P, Riva E, Boehm G. Effects of long-chain PUFA supplementation in infant formula on cognitive function in later childhood. Am J Clin Nutr. 2013 Aug;98(2):536S-42S. doi: 10.3945/ajcn.112.038612. PMID: 23783296.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Proč sledovat množství omega-3 mastných kyselin v těle?

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny představují důležitou součást tuků v naší stravě. Jak omega-3, tak omega-6 MK jsou důležitými složkami...
Přečtěte si více

Jak bojovat s alergií nejen během jarní pylové sezóny

Pokud patříte mezi alergiky, pravděpodobně již pociťujete obtíže spojené s jarní pylovou sezonou. Mezi nejčastější symptomy alergií patří svědění očí,...
Přečtěte si více

Vitamín D v souvislosti se zdravím dětí

O vitamínu D jsme již psali několik článků. Přečíst si je můžete zde, zde či zde. Dnešní článek se však...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Mentální odolnost II. - Jak zvládat náročné situace a životní změny I Trime Podcast #35 s Radimem Valigurou

Některé situace a životní změny jsou zkrátka nevyhnutelné a je jen na nás, jak k nim přistoupíme. Být mentálně odolný...
Přečtěte si více

Trime Podcast #34 - Výhody silového tréninku s Janem Šebkem

Pohyb je pro naše tělo přirozený a nanejvýš potřebný pro udržení celé řady fyziologických funkcí. Každému bude vyhovovat jiný druh...
Přečtěte si více

Trime Podcast #33 s Jakubem Přibylem o tucích ve stravě

Poslední epizoda ze série podcastů věnovaných makroživinám patří tukům.  V naší stravě jsou tuky nenahraditelné, zejména pak esenciální mastné kyseliny....
Přečtěte si více