Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 200 Kč

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

Zdravotní benefity vitamínu C

Zdravotní benefity vitamínu C

První chladné dny a zejména náhlé změny teplot s sebou nesou i častější nachlazení. Většinou trvají jen pár dnů a na pomoc při domácím léčení saháme po starém, známém, osvědčeném "céčku".

No nakonec už mořeplavci postupem času přišli na to, co způsobuje zkázu jejich posádek. Příčinou byla chybějící čerstvá ovocná strava, avitaminóza C a už v roce 1593 existují první zmínky o použití kyselých citrónů k vyléčení kurdějí na jedné z tichomořských plaveb. Deficit v dnešní době nemusí mít klasickou podobu skorbutu, ale nedostatek se může projevit zvýšenou vnímavostí k různým infekcím, špatným hojení ran, ale i řadou onemocnění, kde hraje roli oxidační stres.

Jaké jsou základní funkce a jak působí vitamín C v těle?

Vitamín C (kyselina askorbová) se nachází v malém množstvím prakticky ve všech tkáních lidského těla, kde plní celou řadu zásadních fyziologických funkcí. V organismu se chová jako antioxidant, který pomáhá chránit naše buňky proti negativnímu působení volných radikálů.

Vitamín C hraje klíčovou úlohu v imunitním systému, a to celou řadou mechanismů, které jsou stále předmětem zkoumání. Značná koncentrace vitamínu C je v buňkách kůže a sliznice, neboť právě ty tvoří první bariéru zabraňující vniknutí patogenních mikroorganismů do těla. Vitamín C také stimuluje správnou tvorbu bílých krvinek a následný zánik těchto buněk, které již splnily svou funkci pohlcení nežádoucích patogenů a je tedy třeba, aby byly odklizeny. Zároveň přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a jeho konzumace v době nachlazení může snížit délku nemoci. 

Další nezastupitelnou roli vitamín C plní při tvorbě kolagenu, nezbytného pro zdraví podpůrných tkání, kostí, chrupavek, kloubů, cév a kůže. Jeho nedostatek se může projevit bolestí kloubů a svalů a může přispívat ke zhoršení procesu hojení ran, neboť k opravě kožní tkáně je potřeba dostatečná syntéza kolagenu v buňkách kůže.

Vitamín C je zapojen do syntézy L-karnitinu a také aminokyseliny tyrosinu, ze kterého vznikají katecholaminergní neurotransmitery, zejména dopamin a noradrenalin.

Urychluje přeměnu cholesterolu na žlučové kyseliny, čímž se podílí na snížení možnosti vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob. Je schopný také společně s dalšími prvky odstraňovat přebytečný cholesterol z artérií. Podporuje také snadnější vstřebávání železa z potravy.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.