Všechny naše kapslované doplňky se nacházejí výhradně v kapslích z rostlinné celulózy - hydroxypropylmethylcelulózy (HPMC). V tomto článku blíže představíme, proč využíváme právě HPMC kapsle a jaké jsou jejich výhody ve srovnání se softgelovými kapslemi z želatiny.
Co se v tomto článku dozvíte?:
- Co znamená HPMC
- Proč v Trime využíváme výhradně HPMC kapsle?
- Výhody našich HPMC kapslí
- Softgel kapsle
- Problematika kontaminace glycerolu
- Nevýhody softgel kapslí
- Další využití HPMC
- Závěr
Co znamená HPMC
HPMC označuje zkratku slova hydroxypropylmethylcelulóza, nazývaná též jako hypromelóza, která představuje polymer celulózy. Celulóza (z lat. cellula = buňka) je polysacharid nerozpustný ve vodě, který tvoří součást buněčných stěn rostlin. Celulóza má vláknitou strukturu, je součástí vlákniny a vykazuje také zdravotní benefity. Pro HPMC jsou schválená 2 zdravotnická tvrzení: konzumace hydroxypropylmethylcelulózy s jídlem přispívá k omezení nárůstu hladiny glykémie po tomto jídle a konzumace hydroxypropylmethylcelulózy přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.
Proč v Trime využíváme výhradně HPMC kapsle?
V doplňcích stravy se HPMC používá především pro výrobu kapslí. Jejich výhodou je to, že umožňují vyrábět doplňky bez dalších aditiv. HPMC kapsli lze naplnit pouze aktivní látkou a minimalizovat tak použití dalších nežádoucích přísad.
Velmi důležitou úlohou kapsle je chránit její obsah před degradací a nežádoucími změnami. HPMC kapsle izolují svůj obsah proti kolísání teploty či vlhkosti a zaručují tak stabilitu produktu. Kapsle jsou bez příchutě a bez zápachu a jsou vhodné pro vegetariány i vegany. Většina lidí, pokud má na výběr, nebude chtít polykat kapsle z vařených zvířecích kostí a kůží. HPMC kapsle se proto v dnešní době stávají u zákazníků více oblíbené.
Výhody našich HPMC kapslí
- neobsahují žádné alergenní či konzervační látky
- dobře udržují vlhkost a odolávají vyšším teplotám, čímž udržují stabilitu a chrání vnitřní obsah kapsle
- pocházejí z rostlinné celulózy a jsou vhodné pro lidi, kteří nekonzumují živočišné výrobky (vegetariáni či vegani)
- jsou vyráběny z čistě rostlinného zdroje a představují tak přírodní alternativu pro dodávání doplňků do našeho organismu
- udržitelný zdroj vstupních surovin
Softgel kapsle
Softgelové kapsle jsou želatinové kapsle živočišného původu, které jsou vyráběny z želatiny nebo kolagenu zvířecích kostí či kůží. Želatina se pak kombinuje s glycerolem, vodou a případně dalšími aditivy. Jejich výroba není tak finančně nákladná a proto představují levnější alternativu, která jde ale na úkor kvality. Softgelové kapsle totiž nezaručují takovou stabilitu obsahu jako HPMC kapsle a jejich obsah je tak více náchylný k degradaci. Především látky citlivé na vlhkost nemusí zůstat stabilní kvůli vyššímu obsahu vody v želatinovém obalu.
Glycerol je do želatinových kapslí přidáván jako změkčovadlo a zároveň jako hygroskopická látka schopná absorbovat a zadržovat vlhkost. Glycerol patří mezi povolená aditiva a je považován za bezpečnou látku. Stejně jako u ostatních látek však záleží na jeho původu, zpracování a celkové kvalitě. Problémem glycerolu totiž může být jeho možná kontaminace zdraví škodlivými látkami.
Problematika kontaminace glycerolu
Evropská Komise pro potravinářské přídatné látky a aromata (FAF = Panel on Food Additives and Flavourings), která hodnotí bezpečnost chemických látek přidávaných do potravin a expozici spotřebitelů těmto látkám, přehodnocovala v roce 2017 bezpečnost použití glycerolu (E422). Vzhledem k tomu, že při výrobě glycerolu by se mohly tvořit nežádoucí toxické látky, uvedla Komise některá doporučení, která by měla být zahrnuta do specifikace pro glycerol.
Doporučila například zahrnout limit pro akrolein (toxická látka dráždící oči, sliznice, kůži či dýchací cesty) nebo zrevidovat maximální limity pro arsen, olovo, rtuť a kadmium, aby bylo zajištěno, že glycerol jako potravinové aditivum není významným zdrojem expozice těmto toxickým prvkům.
Nevýhody softgel kapslí
- obsahují glycerol, barviva či jiná aditiva
- jejich obsah je více náchylný k degradaci
- nevhodné pro vegetariány či vegany
Další využití HPMC
V průmyslu se HPMC využívá například jako emulgátor, stabilizátor či zahušťovací přípravek. Ve farmaceutickém průmyslu se hypromelosa přidává do očních kapek, kde má za úkol zvlhčovat suché oči. Proto bývá někdy nazývána umělými slzami.
Závěr
Většina poučených zákazníků, kteří se zajímají o kvalitu a čistotu užívaných doplňků, zvolí raději suplementy v přírodních kapslích bez zbytečných aditiv. V případě, že doplněk obsahuje navíc přídatné látky, doporučujeme věnovat pozornost také jejich původu a čistotě. Případně si zvolte takového výrobce doplňků stravy, který se zajímá nejen o nutriční přínos, ale o celkovou kvalitu a bezpečnost použitých ingrediencí. Všechny jednotlivé ingredience totiž v konečném důsledku rozhodují o výsledné kvalitě a účinnosti doplňku.
Zdroje:
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2022.7353