Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 600 Kč k zaplacení pro dopravu ZDARMA

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Víte, že i kapsle může ovlivnit kvalitu doplňku?

Víte, že i kapsle může ovlivnit kvalitu doplňku?

Všechny naše kapslované doplňky se nacházejí výhradně v kapslích z rostlinné celulózy - hydroxypropylmethylcelulózy (HPMC). V tomto článku blíže představíme, proč využíváme právě HPMC kapsle a jaké jsou jejich výhody ve srovnání se softgelovými kapslemi z želatiny.

Co se v tomto článku dozvíte?:

 1. Co znamená HPMC
 2. Proč v Trime využíváme výhradně HPMC kapsle?
 3. Výhody našich HPMC kapslí
 4. Softgel kapsle
 5. Problematika kontaminace glycerolu
 6. Nevýhody softgel kapslí
 7. Další využití HPMC
 8. Závěr

Co znamená HPMC

HPMC označuje zkratku slova hydroxypropylmethylcelulóza, nazývaná též jako hypromelóza, která představuje polymer celulózy. Celulóza (z lat. cellula = buňka) je polysacharid nerozpustný ve vodě, který tvoří součást buněčných stěn rostlin. Celulóza má vláknitou strukturu, je součástí vlákniny a vykazuje také zdravotní benefity. Pro HPMC jsou schválená 2 zdravotnická tvrzení: konzumace hydroxypropylmethylcelulózy s jídlem přispívá k omezení nárůstu hladiny glykémie po tomto jídle a konzumace hydroxypropylmethylcelulózy přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Proč v Trime využíváme výhradně HPMC kapsle?

V doplňcích stravy se HPMC používá především pro výrobu kapslí. Jejich výhodou je to, že umožňují vyrábět doplňky bez dalších aditiv. HPMC kapsli lze naplnit pouze aktivní látkou a minimalizovat tak použití dalších nežádoucích přísad. 

Velmi důležitou úlohou kapsle je chránit její obsah před degradací a nežádoucími změnami. HPMC kapsle izolují svůj obsah proti kolísání teploty či vlhkosti a zaručují tak stabilitu produktu. Kapsle jsou bez příchutě a bez zápachu a jsou vhodné pro vegetariány i vegany. Většina lidí, pokud má na výběr, nebude chtít polykat kapsle z vařených zvířecích kostí a kůží. HPMC kapsle se proto v dnešní době stávají u zákazníků více oblíbené. 

Výhody našich HPMC kapslí

 • neobsahují žádné alergenní či konzervační látky
 • dobře udržují vlhkost a odolávají vyšším teplotám, čímž udržují stabilitu a chrání vnitřní obsah kapsle
 • pocházejí z rostlinné celulózy a jsou vhodné pro lidi, kteří nekonzumují živočišné výrobky (vegetariáni či vegani)
 • jsou vyráběny z čistě rostlinného zdroje a představují tak přírodní alternativu pro dodávání doplňků do našeho organismu
 • udržitelný zdroj vstupních surovin

Softgel kapsle

Softgelové kapsle jsou želatinové kapsle živočišného původu, které jsou vyráběny z želatiny nebo kolagenu zvířecích kostí či kůží. Želatina se pak kombinuje s glycerolem, vodou a případně dalšími aditivy. Jejich výroba není tak finančně nákladná a proto představují levnější alternativu, která jde ale na úkor kvality. Softgelové kapsle totiž nezaručují takovou stabilitu obsahu jako HPMC kapsle a jejich obsah je tak více náchylný k degradaci. Především látky citlivé na vlhkost nemusí zůstat stabilní kvůli vyššímu obsahu vody v želatinovém obalu.

Glycerol je do želatinových kapslí přidáván jako změkčovadlo a zároveň jako hygroskopická látka schopná absorbovat a zadržovat vlhkost. Glycerol patří mezi povolená aditiva a je považován za bezpečnou látku. Stejně jako u ostatních látek však záleží na jeho původu, zpracování a celkové kvalitě. Problémem glycerolu totiž může být jeho možná kontaminace zdraví škodlivými látkami.

Problematika kontaminace glycerolu

Evropská Komise pro potravinářské přídatné látky a aromata (FAF = Panel on Food Additives and Flavourings), která hodnotí bezpečnost chemických látek přidávaných do potravin a expozici spotřebitelů těmto látkám, přehodnocovala v roce 2017 bezpečnost použití glycerolu (E422)Vzhledem k tomu, že při výrobě glycerolu by se mohly tvořit nežádoucí toxické látky, uvedla Komise některá doporučení, která by měla být zahrnuta do specifikace pro glycerol.

Doporučila například zahrnout limit pro akrolein (toxická látka dráždící oči, sliznice, kůži či dýchací cesty) nebo zrevidovat maximální limity pro arsen, olovo, rtuť a kadmium, aby bylo zajištěno, že glycerol jako potravinové aditivum není významným zdrojem expozice těmto toxickým prvkům.

Nevýhody softgel kapslí

 • obsahují glycerol, barviva či jiná aditiva 
 • jejich obsah je více náchylný k degradaci
 • nevhodné pro vegetariány či vegany

 

 

 

Další využití HPMC

V průmyslu se HPMC využívá například jako emulgátor, stabilizátor či zahušťovací přípravek. Ve farmaceutickém průmyslu se hypromelosa přidává do očních kapek, kde má za úkol zvlhčovat suché oči. Proto bývá někdy nazývána umělými slzami.

Závěr

Většina poučených zákazníků, kteří se zajímají o kvalitu a čistotu užívaných doplňků, zvolí raději suplementy v přírodních kapslích bez zbytečných aditiv. V případě, že doplněk obsahuje navíc přídatné látky, doporučujeme věnovat pozornost také jejich původu a čistotě. Případně si zvolte takového výrobce doplňků stravy, který se zajímá nejen o nutriční přínos, ale o celkovou kvalitu a bezpečnost použitých ingrediencí. Všechny jednotlivé ingredience totiž v konečném důsledku rozhodují o výsledné kvalitě a účinnosti doplňku

Zdroje:

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2022.73530 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Proč potřebujeme vitamín K2?

Vitamín K2 je potřebný k budování pevných a zdravých kostí a dle vědeckých studií [1] se podílí také na udržení...
Přečtěte si více

Naše oblíbená kombinace hořčíku se zinkem a vitamínem B6 v novém složení!

Speciálně navržená směs hořčíku, zinku a vitamínu B6 byla jedním z prvních doplňků portfolia Trime. Velice brzy si získala na...
Přečtěte si více

Hořčík a obsah nebezpečných kontaminantů

Doplňky stravy jsou v dnešní době stále více populární i z toho důvodu, že představují rychlý způsob, jak kompenzovat nedostatky...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Trime Podcast #27 s Vojtěchem Hačeckým - Jak zlepšit výkon?

Pohyb je přirozená a nedílná součást našeho života a významně ovlivňuje také naše zdraví. Ať už se jedná o všestranné...
Přečtěte si více

Trime Podcast #26 s Pavlou Pavlištovou - Jak snížit toxickou zátěž?

V roce 2020 bylo na trhu zhruba 100 000 chemických látek, z nichž je přibližně 500 velmi dobře popsaných. Dalších...
Přečtěte si více

Trime Podcast #25 s Jakubem Přibylem o chybách v dětské výživě a jak je můžeme ovlivnit

Pokud bychom měli obecně zhodnotit dětský jídelníček, nedá se jednoznačně označit za nutričně bohatý, hodnotný a vyvážený. Nedostatky ve výživě...
Přečtěte si více