V rámci prezentace na konferenci reVIZE a bloku "Zdravé tělo, zdravá duše" v Karlových Varech, která proběhla v dubnu 2024, vysvětlil Jakub Přibyl v hlubší souvislosti, proč pestrá a rozmanitá strava již nemusí být dostatečná pro udržení optimálního zdraví.
Záznam z konference naleznete na odkazu níže.
Různé případy podvýživy
Podvýživa je problém, který se týká nejen lidí v oblastech s nedostatkem potravin, ale i těch v moderních společnostech. Na jedné straně vidíme dítě trpící akutní podvýživou z důvodu nedostatku jídla, což je snadno rozpoznatelné a na druhé straně je dítě s obezitou, která je důsledkem nadměrného, ale nevyváženého příjmu potravy. Oba případy však představují různé formy podvýživy, která má vážné zdravotní důsledky.
Kvalita potravin
Často slyšíme, že neexistují nezdravé potraviny, jen nezdravá množství. To však není zcela pravda. Průmyslově zpracované potraviny, které dominují našim jídelníčkům, často postrádají nutriční hodnotu. Například borůvky pěstované v kontrolovaných podmínkách mají nižší obsah prospěšných látek než ty divoké. Industrializace potravin způsobuje, že i když se snažíme jíst zdravě, trpíme kritickým nedostatkem důležitých mikroživin.
Výživové deficity
Moderní zemědělství a zpracování potravin vedou k nižší výživové hodnotě potravin. Půda vyčerpaná intenzivním zemědělstvím poskytuje rostlinám méně živin, což se přenáší na naše talíře. Tento problém se netýká jen rostlinných produktů, ale i živočišných, protože zvířata chovaná v nepřirozených podmínkách nedokážou syntetizovat všechny potřebné látky.
Vliv moderního životního stylu
Současný hektický životní styl s vysokým stresem a nízkou fyzickou aktivitou zvyšuje naše nároky na příjem mikroživin. A kvalitní potraviny, které by měly tyto potřeby pokrýt, je stále těžší najít. Důkazem může být i fakt, že se setkáváme s prudkým nárůstem civilizačních chorob, které se dříve vyskytovaly převážně u starších lidí, ale nyní postihují i mladší generace.
Prevence a řešení
Klíčem k lepšímu zdraví je nejen pestrá strava, ale i sledování hladin důležitých vitamínů a minerálů v těle, například hořčík, zinek, selen, železo
Vitamín D nebo omega 3 index lze již běžně sledovat z pohodlí domova miniinvazivní metodou DBS (Dry Blood Spot) z kapky krve. Tento jednoduchý test umožňuje pravidelně monitorovat hladiny těchto klíčových markerů, včas reagovat na případné deficity a předejít vážným zdravotním problémům.
I když doplňky stravy mohou být užitečné, základ by měla tvořit kvalitní a vyvážená strava. Je na čase přestat problém ignorovat a začít ho řešit systematicky a preventivně, aby naše zdraví mohlo vzkvétat i v moderním světě.