V roce 2020 bylo na trhu zhruba 100 000 chemických látek, z nichž je přibližně 500 velmi dobře popsaných. Dalších téměř 70 000 látek však není dostatečně prozkoumáno a nejsou tedy známá všechna možná rizika pro lidský organismus. Potraviny, kosmetika, drogerie, čistící prostředky, nábytek, půda, voda nebo vzduch - to vše obsahuje řadu látek a jejich sloučenin, které mohou narušovat vnitřní rovnováhu a funkce organismu, ať už samostatně při dlouhodobé expozici nebo při jejich vzájemné interakci či kumulaci.
Toxické a potenciálně problematické látky jsou bohužel všude kolem nás a nelze se jim zcela vyhnout. U některých látek se již ví, že jsou potenciálně škodlivé, ale přesto se v průmyslu běžně využívají. Případně se tyto látky hromadí v přírodě a ovlivňují nejen okolní prostředí, ale také živé organismy. Každý z nás má však ve své moci možnost eliminovat nebo alespoň vědomě korigovat expozici i množství některých nežádoucích látek a tím zmírnit jejich negativní dopad na náš organismus. Toho lze dosáhnout například výběrem vhodných alternativ produktů osobní hygieny, čistících prostředků či využíváním vodních filtrů a čističek vzduchu v domácnosti.
Jaké látky, běžně obsažené nejen v kosmetických produktech každodenní potřeby, nás nejvíce ohrožují? Co vše ovlivňují a jakou cestou se do našeho organismu nejčastěji dostávají? O tom si povídal Jakub Přibyl a Michal Kočí, zakladatelé Trime, s dalším hostem nové epizody Trime podcastu, Pavlou Pavlištovou.
Pavlína Pavlištová je předsedkyně spolku non-toxic, autorka knihy Svět non-toxic a také velká propagátorka non-toxic filosofie.
Všechny díly Trime podcastu můžete sledovat na Youtube, Spotify nebo Apple podcast