Pokud bychom měli obecně zhodnotit dětský jídelníček, nedá se jednoznačně označit za nutričně bohatý, hodnotný a vyvážený. Nedostatky ve výživě nemusí však vždy pocházet primárně z rodiny, ale mnohdy nastávají až vlivem sociálního prostředí, tedy kolem 3. až 4. roku. I děti pocházející z prostředí, kde je strava sestavená kvalitně a výživně, se během začleňování do kolektivu setkávají se stravou školních jídelen a také se stylem výživy ostatních dětí. Přichází tak první setkání s průmyslově zpracovanými potravinami a sladkostmi, a maminky postupně získávají pocit, že nad doposud vyváženým jídelníčkem ztrácí kontrolu.
Jak můžeme přistupovat k tomuto období? Lze nějak ovlivnit kvalitu školního stravování? Co dětem nejčastěji v jídelníčku chybí? Z jakých potravin je vhodné dětský jídelníček poskládat, respektive, jak se má stravovat rodina, aby dítě získávalo zdravé návyky stravy a životního stylu, které si ponese celý život?
Rozhovor s Evou Potužníkovou, Renatou Novotnou a Jakubem Přibylem o chybách v dětské stravě a o tom, jak je můžeme ovlivnit. S Evou a Renatou se můžete mimo jiné setkávat prostřednictvím zákaznické linky Trime. Obě studovali Školu klinické naturopatie v Praze a jsou maminky, které se s problematikou plnohodného jídelníčku, stravovacích návyků a jejich vlivu na vývoj dítěte setkávají denně v teorii i praxi. Proto se v tomto podcastu setkali u rozhovoru s Jakubem Přibylem, nutričním specialistou, který ve své poradně téma výživy dětí často řeší.
📖 Tipy na pár svačinek (nejen) pro děti naleznete na odkazu zde.
Všechny díly můžete sledovat na Youtube, Spotify nebo Apple podcast
Dobrý den. Moc děkuji za tento podcast. Chtěla bych vás poprosit, zda by bylo možné uvést konkrétní tipy/pokrmy, které by měly být k snídani, obědu a večeři u batolete. Například nějaký vzorový jídelníček. Snažím se o pestrou stravu a moje batole zatím naštěstí nic moc neodmítá, jen si nejsem nyní jistá, jestli má jídelníček poskládaný správně. Děkuji moc!
———
trime.cz:
Dobrý den, děkujeme za komentář. Obecně bych doporučila zaměřit se na kvalitu potravin a pokrmy připravovat ze základních surovin. U dětí je samozřejmě vždy důležité to, jak se stravují rodiče, neboť jsou pro dítě vzorem. Z praxe pak máme spíše zkušenosti s tím, že v hlavních chodech (tedy snídaně, oběd a večeře) chybí dětem kvalitní bílkovina, popřípadě zelenina. Ideální stav (nejen u dětí, ale dospělých) by byl samozřejmě přijímat veškeré důležité nutrienty ze stravy. Vzhledem ke změněné výživové hodnotě základních potravin je však pro většinu populace s běžnými stravovacími návyky téměř nemožné obsáhnout všechny živiny jen z jídelníčku. Proto je i u dětí suplementace způsob, jak si deficitní nutrienty zajistit (jedná se především o vitamín D či omega-3 mastné kyseliny).
Doporučuji také ke zhlédnutí podcast Světa Non-toxic na téma “Výživa dětí – základní principy dětské stravy”, kde se Jakub Přibyl k tomuto tématu detailně vyjadřuje. RN