Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 600 Kč k zaplacení pro dopravu ZDARMA

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Omega-3 mastné kyseliny EPA, DHA a jak se v nich vyznat

Omega-3 mastné kyseliny EPA, DHA a jak se v nich vyznat

V dnešním článku se zaměříme především na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA a na to, v kterých případech je vhodnější výběr té či oné mastné kyseliny. 

Omega-3 představují polynenasycené mastné kyseliny a mezi nejvýznamnější z nich patří kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Tyto mastné kyseliny zasahují v lidském organismu do velkého množství biochemických drah a procesů a hrají důležitou roli v udržení našeho zdraví. Roste počet studií, které poukazují na skutečnost, že omega-3 mastné kyseliny jsou prospěšné například u kardiovaskulárních, neurodegenerativních či artritických onemocněních. 

Co se v tomto článku dozvíte?:

  1. Omega-3 EPA, DHA a ALA
  2. Kdy zvolit EPA a kdy DHA?
  3. EPA a zánět
  4. DHA pro zdravý vývoj mozku dětí
  5. DHA v těhotenství
  6. DHA a zdravé oči
  7. Trávení omega-3 mastných kyselin a proč je vhodné suplementovat je spolu s jídlem obsahujícím tuk?

Omega-3 EPA, DHA a ALA

Kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) jsou omega-3 mastné kyseliny, které jsou získávány z mořských zdrojů, konkrétně z mořských řas nebo z ryb ze studených vod jako jsou lososi, sardinky či makrely. Oproti tomu kyselina alfa-linolenová (ALA) se nachází primárně v rostlinných zdrojích (například v lněném semínku či vlašských ořeších) a může být v organismu konvertována na EPA a DHA. Bohužel tato konverze není dostatečná a tím, že omega-6 mastné kyseliny využívají ve své metabolické dráze stejných enzymů, snižuje strava s vysokým obsahem omega-6 mastných kyselin přeměnu ALA na EPA a DHA. Z toho důvodu se v tomto článku věnujeme právě kyselině eikosapentaenové a kyselině dokosahexaenové.

Kdy zvolit EPA a kdy DHA?

Problematika biologických funkcí jednotlivých typů omega 3 mastných kyselin je velmi komplexní. Obecně však můžeme říci, že DHA představuje strukturální kyselinu nacházející se v lidském mozku, kůži a oční sítnici a může být tedy vhodnější pro lidi potýkající se například s neurologickými potížemi. Oproti tomu EPA podporuje zdravou imunitní odpověď stimulací produkce eikosanoidů, které pomáhají snižovat zánět.

EPA a zánět

Zánět je přirozená a potřebná reakce organismu na poškození. Může být vyvolán například patogenními mikroorganismy nebo působením chemických či fyzikálních vlivů. Akutní zánět plní v těle ochrannou funkci a pomáhá vyléčit akutní trauma. Problém nastává v případě chronického zánětu, který je dlouhotrvající. Odborná veřejnost poukazuje na souvislost mezi chronickým zánětem a civilizačními onemocněními

EPA jedná jako prekurzor protizánětlivých eikosanoidů (jako jsou prostaglandiny typu 3, tromboxany typu 3 a leukotrieny), které snižují zánětlivou odpověď organismu. EPA tak může být vhodnější volbou například pro lidi trpící bolestmi či otoky, které poukazují právě na známky zánětu. 

Odborný článek nazvaný “Omega 3 mastné kyseliny a zánětlivé procesy” [1] uvádí některé nemoci, které jsou se zánětlivou odpovědí organismu spojeny, a u kterých může být prospěšné doplňovat omega-3 mastné kyseliny. Patří mezi ně například astma a alergie, ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění, obezita, revmatoidní artritida, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, lupus, diabetes typu 1, cystická fibróza, chronická obstrukční plicní nemoc, psoriáza, roztroušená skleróza či neurodegenerativní onemocnění.

Z našich doplňků s obsahem omega 3 mastných kyselin je EPA v nejvyšším množství zastoupena v produktu Omega 3 - Enhanced Bio Plus.

DHA pro zdravý vývoj mozku dětí

Jak již bylo zmíněno výše, DHA představuje důležitý stavební prvek mozku a ovlivňuje komunikaci mezi neurony. Tato mastná kyselina je velmi důležitá během těhotenství pro normální růst a vývoj mozku plodu a dále také v prvních několika letech života, kdy se mozek rychle vyvíjí.

DHA v těhotenství

Výzkum z roku 2018 [2] ukázal, že suplementace DHA během těhotenství snižuje riziko předčasného porodu a též riziko nízké porodní váhy novorozence. Suplementace DHA je užitečná nejen pro dítě, ale též pro maminku. Z průzkumu provedeném v roce 2020 [3] vyplynulo, že DHA může předcházet depresivním náladám v pozdním těhotenství a v časném poporodním období.

DHA a zdravé oči

DHA je strukturální složkou sítnice oka a je tak nezbytná pro zdravý vývoj očí. Dle některých studií může DHA také pomoci zlepšit určité oční potíže, jako jsou například suché oči či diabetická retinopatie. 12 týdnů dlouhá studie z roku 2018 [4] provedená na uživatelích kontaktních čoček došla k závěru, že denní suplementace omega-3 mastných kyselin vede ke snížení diskomfortu při nošení kontaktních čoček. Další studie [5] vedla ke zjištění, že denní suplementace omega-3 mastných kyselin po dobu 3 měsíců vedla ke snížení očního tlaku u normotenzních dospělých. Zvýšený oční tlak je rizikovým faktorem pro vznik glaukomu, onemocnění, které postupně narušuje vidění.

Náš doplněk Omega 3 Vegan obsahuje omega-3 mastné kyseliny získané z mořských řas pěstovaných v uzavřené akvakultuře a obsahuje přirozeně větší množství DHA.

Trávení omega-3 mastných kyselin a proč je vhodné suplementovat je spolu s jídlem obsahujícím tuk?

Tuky jsou hydrofobní povahy (= nejsou rozpustné ve vodě) a proto musí během trávení nejprve prodělat emulgaci, následovanou lipolýzou. Mastné kyseliny se emulgují v tenkém střevě za pomoci žlučových kyselin. Emulgované tuky jsou dále štěpeny lipolytickými enzymy produkovanými slinivkou břišní (především lipázou), jejichž uvolňování a aktivita je stimulována obsahem tuku ve stravě. Vzniklé produkty jsou formovány do struktur zvaných micely. Ty jsou následně vstřebány do buněk střevního epitelu, kde se stávají součástí tukových částic - chylomikronů. Chylomikrony se lymfatickým řečištěm dále vstřebávají do krve, odkud putují do jater a dalších tkání v těle.

Zdroje:

[1] Calder PC. Omega-3 fatty acids and inflammatory processes. Nutrients. 2010 Mar;2(3):355-374. doi: 10.3390/nu2030355. Epub 2010 Mar 18. PMID: 22254027; PMCID: PMC3257651.

[2] Jackson KH, Harris WS. A Prenatal DHA Test to Help Identify Women at Increased Risk for Early Preterm Birth: A Proposal. Nutrients. 2018 Dec 6;10(12):1933. doi: 10.3390/nu10121933. PMID: 30563193; PMCID: PMC6316227.

[3] Zhang, MM., Zou, Y., Li, SM. et al. The efficacy and safety of omega-3 fatty acids on depressive symptoms in perinatal women: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Transl Psychiatry 10, 193 (2020). 

[4] Downie LE, Gad A, Wong CY, Gray JHV, Zeng W, Jackson DC, Vingrys AJ. Modulating Contact Lens Discomfort With Anti-Inflammatory Approaches: A Randomized Controlled Trial. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2018 Jul 2;59(8):3755-3766. doi: 10.1167/iovs.18-24758. PMID: 30046817.

[5] Downie LE, Vingrys AJ. Oral Omega-3 Supplementation Lowers Intraocular Pressure in Normotensive Adults. Transl Vis Sci Technol. 2018 May 1;7(3):1. doi: 10.1167/tvst.7.3.1. PMID: 29736322; PMCID: PMC5931260.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Kolik vitamínu D potřebujete a co vše má vliv na jeho hladinu v organismu?

Víte, jaká je pro vás vhodná dávka vitamínu D? Doporučení k užívání se totiž mohou lišit v závislosti na několika...
Přečtěte si více

Proč doplňovat omega-3 u dětí a jaký je rozdíl mezi Kids DHA+D3/K2 a Kids Omega 3?

Často dostáváme dotazy týkající se důležitosti doplňování omega-3 mastných kyselin u dětí. Rozhodly jsem se proto shrnout důležité informace ohledně...
Přečtěte si více

Znáte tokotrienoly a jejich jedinečné zdravotní benefity?

Náš produkt ProLife patří mezi nejvíce prodávané doplňky Trime portfolia. Většina zákazníků ví, že ProLife obsahuje bio astaxanthin, přírodní karotenoidní...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Trime Podcast #29 s Jakubem Přibylem o bílkovinách ve stravě

Bílkoviny jsou asi ze všech 3 skupin makroživin nejsložitějším tématem. Zařadit do naší stravy sacharidy a tuky není totiž tak...
Přečtěte si více

Trime Podcast #28 s Katarínou Baniari o ženském hormonálním zdraví

Od přírody se ženské tělo v průběhu měsíce mění v závislosti na probíhající fázi menstruačního cyklu. Průměrná žena zažívá přibližně...
Přečtěte si více

Trime Podcast #27 s Vojtěchem Hačeckým - Jak zlepšit výkon?

Pohyb je přirozená a nedílná součást našeho života a významně ovlivňuje také naše zdraví. Ať už se jedná o všestranné...
Přečtěte si více