Procházet

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pá (9:00 - 17:00)

Vitamín K2 - životně důležitý, přesto málo známý

Vitamín K2 - životně důležitý, přesto málo známý

Vitamín K2 není nejznámější, za to patří mezi velice prospěšné a důležité vitamíny. Naše tělo ho dokáže vytvořit pouze v malém množství a ve stravě je také vzácný. Pokud chcete znát odpovědi na to, jak se projevuje jeho nedostatek a proč je tak životně důležitý, pak rozhodně čtěte dál.

Co se v článku dozvíte?:

  1. Různé dostupné formy vitamínu K - kterou si vybrat?
  2. Vitamín K2 pro zdravé kosti a cévy
  3. Vitamín K2 a jeho role v prevenci civilizačních onemocnění
  4. Vitamín K2 - možný vliv na buněčný metabolismus a sportovní výkon
  5. Jak poznám, že mám deficit K2 a jaký je ideální denní příjem?

Do nedávné doby nebylo moc informací ani studií o vitamínu K a mělo se za to, že existuje pouze jedna varianta, ale opak je pravdou. Rozsáhlé studie ukázali, že i vitamín K má více variant, představuje totiž celou skupinu vitamínů rozpustných v tucích, a to K1, K2 a K3. Každý z nich pochází z jiných zdrojů a je naším organismem využíván rozdílným způsobem.

Je zásadní si uvědomit, jaký význam má vitamín K2 pro naše tělo. Jeho nedostatek může být faktorem při několika chronických onemocněních, jako je cukrovka, zánětlivá a kardiovaskulární onemocnění. Optimální hladiny v těle mohou být rozhodující pro prevenci osteoporózy a pravděpodobně léčba tohoto ochoření kostí již není možná bez suplementace K2, protože má velký význam pro metabolismus vápníku v těle. Ve skutečnosti přesouvá vápník na místa, kde ho potřebujeme - do zubů a kostí a na druhé straně odstraňuje vápník z tepen. Předchází vzniku kardiovaskulárních onemocnění a jeví se jako velmi slibný v léčbě některých civilizačních onemocnění. Zostřuje paměť a zlepšuje kognitivní funkce u jedinců s Alzheimerovou chorobou.

Různé dostupné formy vitamínu K - kterou si vybrat?

Vitamín K1 (fylochinon) - se nachází především v rostlinných potravinách, nejrozšířenějších v zelené listové zelenině, tedy je celkem snadné ho získat z dietních potravin. V našem organismu hraje klíčovou roli při srážení krve, prevenci nadměrného krvácení.

Vitamín K2 (menachinon) - jehož hlavní funkcí je chránit naše kosti a cévy, je živočišného původu, (mají ho například mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku z krav krmených trávou nebo vaječných žloutků). 

Při hledání doplňku byste měli vybírat jen ty s označením K2 MK7. To je totiž forma biologicky aktivní, s několikanásobně delším poločasem rozpadu a schopná přenést vápník tam, kde je ho potřeba. U doplňků stravy se můžeme setkat s formou MK-4 a MK-7. Rozdíl je v tom, že MK4 má kratší poločas v těle než MK7, takže nejúčinnější MK4 se v ideálním případě musí užívat v rozdělených dávkách 2-3krát denně, zatímco MK7 se může užívat jednou denně.

Vitamín K3 (menadion) je čistě syntetický a pro náš organismus může mít velmi negativní dopad. Proto bylo jeho používání v lidské výživě zakázáno. Zejména může narušovat funkci glutathionu (jednoho z nejsilnějších antioxidantů), což má za následek oxidační poškození buněčných membrán.

Vitamín K2 pro zdravé kosti a cévy

Vitamín K2 umožňuje, aby naše buňky používaly vápník ke zvýšení hustoty kostí, což znamená silnější kosti, u kterých je menší pravděpodobnost zlomení. Díky vitamínu K2 dosáhne organismus toho, že tento minerál putuje do kostí a zubů, nikoliv do cév, kde se může ukládat a způsobovat problémy. V důsledku toho se ukázalo, že vyšší příjem vitamínu K2 souvisí se sníženým rizikem srdečních onemocnění. Vitamín K2 úzce spolupracuje s vitamínem D3, aby udržel kontrolu nad hladinami vápníku v těle.

Vitamín K2 a jeho role v prevenci civilizačních onemocnění

Další nezastupitelnou rolí vitamínu K2 v našem těle je regulace buněčných funkcí. Dopomáhá k tomu, aby buňka fungovala tak, jak má. Zamezuje zbytečnému odumírání buněk. Zapojuje se do funkcí vedoucích k jejich správnému dělení a růstu.

Vitamín K2 - možný vliv na buněčný metabolismus a sportovní výkon

Výzkum provedený se skupinou trénovaných atletů a cyklistů, kterým byl po dobu 8 týdnů podáván doplněk s vitamínem K2, poukazuje na další význam této živiny. Podle výsledků této studie je schopný obnovovat funkci buněčných mitochondrií. Mohl by hrát klíčovou roli již při tvorbě energie a být tak významnou oporou zejména pro energeticky náročné svaly jako je sval kosterní a srdeční. Jeho působení by tak mohlo pomoci zvyšovat energetický potenciál a výkonnost. Jedná se o první studii tohoto druhu. Zároveň další epidemiologické studie provedené v posledním desetiletí u obyvatel střední Evropy již ukázaly, že dostatečný příjem vitaminu K2 má velký význam pro kardiovaskulární a kostní zdraví.

Jak poznám, že mám deficit K2 a jaký je ideální denní příjem?

Nedostatek vitamínu K2 může způsobit pomalejší regeneraci kostí a nedostatečné začlenění vápníku do kostí a zubů. Tyto tvrdé tkáně pak nejsou dostatečně pevné a odolné, snadno se lámou a zvyšuje se riziko osteoporotické zlomeniny. Dalším rizikem je naopak ukládání vápníku do měkkých tkání a s tím spojené problémy, srdeční nemoci. Všechny tyto projevy můžeme zaznamenat až s přicházejícími problémy v pokročilém stádiu.

Mnohem jednodušší je zaměřit se na jídelníček a na to, zda přijímám v dostatečné míře přirozené zdroje obsahující vitamín K2. V případě, že nejsem schopný pokrýt příjem stravou, pak je určitě vhodné zařadit kvalitní doplněk. Na toto téma, zda můžeme vitamín K2 doplnit z přirozené stravy, jsme psali článek, který naleznete na odkazu zde.

Dobrá zpráva je, že neexistuje žádná známá toxicita spojená s vysokými dávkami při podávání, a to jak vitamínu K1 tak K2. Konkrétně pro vitamín K2 byla stanovena minimální denní dávka 90 – 120mcg, která by měla zajistit správnou funkci zmíněných procesů v našem metabolismu.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.

Poslední články

Darujte zdraví aneb jak vybrat správný doplněk stravy

Pomalu se blíží Vánoce, které jsou časem společných rodinných a přátelských setkání, během kterých si spousta z nás ráda užívá...
Přečtěte si více

Suplementace vápníku - ano či ne?

Vápník je důležitý prvek, který je nezbytný pro udržení našeho zdraví. Je prokázáno, že dostatečný příjem vápníku je potřebný pro...
Přečtěte si více

20. října - Světový den osteoporózy

Na 20. října připadá světový den osteoporózy, proto jsme se rozhodli věnovat se tomuto tématu hlouběji v našem článku. Osteoporóza...
Přečtěte si více

Poslední podcasty

Trime Podcast #25 s Jakubem Přibylem o chybách v dětské výživě a jak je můžeme ovlivnit

Pokud bychom měli obecně zhodnotit dětský jídelníček, nedá se jednoznačně označit za nutričně bohatý, hodnotný a vyvážený. Nedostatky ve výživě...
Přečtěte si více

Podcast 24 s Jakubem Přibylem o křehké rovnováze omega-3 a omega-6 mastných kyselin

  Dostatečné zastoupení omega-3 mastných kyselin v naší stravě je velmi důležité pro podporu zdraví kůže, očí, mozku, kardiovaskulárního a...
Přečtěte si více

Podcast #23 - se zakladateli Koláčkovy řemeslné pekárny o poctivé pekařině, kvalitním kváskovém žitném chlebu i bezlepkovém pečivu

Jen málokdo odolá vůni čerstvě upečeného chleba. Bohužel rozdíl mezí tím, který pekly naše prababičky a tím, který si dnes...
Přečtěte si více