Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 200 Kč

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

Synergická souhra mezi vitamíny D3 a K2

Synergická souhra mezi vitamíny D3 a K2

Každý zvlášť má v těle řadu významných funkcí. Co se týče mineralizace kostí a prevence kardiovaskulárních chorob, působí však synergicky. Dohromady tvoří maximálně účinné a silné kombo, než každý zvlášť. Dokonce se spekuluje o tom, že léčba osteoporózy se bez kombinace těchto dvou vitamínů neobejde. Řeč je o silném vitamínovém tandemu K2 a D3.

Vitamín D3 je významným nutrientem a zcela esenciální regulátor metabolismu vápníku (i fosforu) v těle.  Kromě toho na vitamínu D stojí náš imunitní systém, a to jak vrozené tak získané imunity, neboť aktivuje tvorbu ochranných protilátek proti bakteriím a virům. Chrání nás před řadou infekcí, respiračních poruch, nádorových onemocnění a jeho nedostatek je spojován také s autoimunitními onemocněními.  

"Na vitamínu D stojí náš imunitní systém, a to jak vrozené tak získané imunity."

V případě  vitamínu K si dala věda načas a dlouhou dobu byly jednotlivé formy a jejich funkce v organismu slučovány. Dnes už je jasné, že každá z nich hraje v organismu velmi důležitou, ale  rozdílnou úlohu.

Která forma vitamínu K souvisí se správnou mineralizací kostí?

Zatímco K1 je zapojen do kaskády srážení krve, K2 významně ovlivňuje složení kostní matrix. Směřuje molekuly vápníku až do kostí, popřípadě zubů a zabraňuje tak jejich hromadění na nesprávných místech v těle jako jsou cévy, ledviny, a další měkké tkáně, kde by postupem času způsobily značné problémy. 

Vitamín K2 MK7 je pro organismus nejlepší možná využitelná forma. Je snadno vstřebatelná a oproti jiným formám (např. MK4) zůstává v krvi přítomna nejdelší dobu. Více si o vitamínu K2 můžete přečíst v samostatném článku. Navíc je to právě ta, která pomáhá  dopravit vápník do kostí a současně zabraňuje jeho hromadění ukládání v cévách. 

Jak fungují vitamín D3, K2 a vápník?

Velmi jednoduše řečeno - pro zdravé a silné kosti je potřeba dostatečně množství vápníku. I přes nadměrný příjem se nám ale do těla ale nevstřebá bez vitamínu D3. A aby se vápník skutečně dostal až do kostí nebo zubů je potřeba, aby do hry vstoupil ještě vitamín K2. Společně podporují zdravé a silné kosti a jsou nezastupitelnými články v zachování zdravých cév a srdce. V období růstu a vývoje vyrovnávají případný nadbytek vápníku. Při zvýšené konzumaci mléčných výrobků zajišťují plné využití ve prospěch organismu a jeho správnou distribuci.

Metabolismus vápníku - v kostech je ho potřeba, v cévách může škodit

Osteokalcin je protein, který je syntetizován kostními buňkami a podílí se významně na mineralizaci kosti, respektive zajišťuje vazbu vápníku na kost. Produkce osteokalcinu je stimulována vitamínem D3 a k jeho aktivaci je zase zapotřebí vitamínu K2.

Co se stane, pokud bychom řešili nedostatek vápníku užíváním vitamínu D3?

Ano, dosáhli bychom větší dostupnosti vápníku pro tělo a zvýšené tvorby K-dependentních  proteinů. Bez jejich aktivace však nejsou schopny vápník navázat na svou molekulu a ztrácí na významu. Nedostane se nám tak benefitů, které vitamín D3 v této funkci může poskytnout. Kromě toho, díky vitamínu D3 se nám lépe vstřebá vápník, který se však nemůže ukládat do kosti, hromadí se v krvi a může zapříčinit řadu komplikací, zejména pak jeho ukládání v cévách. A vše se může naopak otočit v náš neprospěch.  

Pokud se rozhodneme zvýšit příjem vitamínu D, pak je téměř nevyhnutelné užívat jej společně s vitamínem K2. Jedná se o přibližně 50 mcg K2 na každých 1000 jednotek vitamínu D. Kombinace K2 a D3 je důležitá nejen pro správný vývoj kostí a zubů, prevenci osteoporózy, ale také pro prevenci srdečně-cévních onemocnění.

 0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.