Proč je veganství ideologický omyl a kdy nám maso může škodit? A proč u masa certifikace BIO nestačí?
V následujícím díle Trime podcastu se zaměříme na význam regenerativního zemědělství, zdraví půdy a zvířat, a vliv těchto faktorů na kvalitu potravin a lidské zdraví. Naším hostem je zkušený pastevní farmář a propagátor regenerativní pastvy v Česku, Karel Kalný, který sdílí, proč je péče o půdu klíčová. Půda totiž není neomezená a její zdraví se promítá do celého ekosystému. Když se staráme o půdu, vznikají kvalitní podmínky pro chov zvířat a následně i kvalitní potraviny.
V rozhovoru rozebereme rozdíly mezi konvenčním, bio a pastevním chovem. Překvapivě, ne každá bio farma musí být v pořádku s ohledem na udržitelnost a ne každá konvence musí být nutně špatným systémem. Důležitý je přístup, jako je například minimalizace orby a ochrana mikroorganismů a hub v půdě, které následně chrání a obnovují půdu, zlepšují kvalitu potravin a podporují přirozený ekosystém.
Dotkneme se problematiky dusíku v půdě, odolnosti půdy v bezorném hospodářství a zejména pak specifik chovu kuřat a hovězího masa z Mitrova. Jak konkrétně regenerativní způsoby pěstování podporují přirozený koloběh živin, minimalizují potřebu chemie a přispívají k udržitelnosti?
Tento díl je určen všem, kdo se zajímají o kvalitní potraviny, etické zemědělství a dlouhodobě udržitelné přístupy k přírodě, ale také příznivcům výživových směrů jako je vegetariánství a veganství. I tyto směry totiž přinášejí své oběti – to, že neobsahují maso, ještě neznamená, že jsou bez následků.
Co se v podcastu #39 dozvíte?
→ Co je regenerativní zemědělství?
Problematika dusíku v půdě
→ Rozdíl mezi kuřaty z konvenčního chovu, bio chovu a pastevního chovu
→ Hovězí maso z Mitrova - způsob chovu a vliv na nutriční složení masa
→ Regenerativní hospodářství vs. intenzivního obdělávání půdy
→ Živočišná produkce - situace v ČR