Víte, jaký doplněk nasadit při začínající viróze? Zkuste zinek!

20.12.2022

Inspirace

Víte, jaký doplněk nasadit při začínající viróze? Zkuste zinek!

Zinek se řadí mezi esenciální nutrienty. Naše tělo si ho neumí samo vytvořit a jsme proto odkázáni na jeho příjem ze stravy nebo z doplňků. Právě suplementace zinkem se stala populární jako účinný prostředek v boji s virózami.

Co se v tomto článku dozvíte?:

  1. Zinek a jeho funkce v lidském organismu
  2. Zinek jako první pomoc při začínající viróze
  3. Zdroje zinku
  4. Závěrem

Zinek a jeho funkce v lidském organismu

Zinek je druhým nejhojněji zastoupeným stopovým prvkem v našem těle (po železe), a je klíčový pro zdravý vývoj a fungování imunitních buněk. V těle zastává velké množství funkcí, mezi které patří kromě udržování zdravého imunitního systému také například ochrana buněk před oxidativním stresem, udržování zdravých vlasů, nehtů a pokožky. Dále se zinek podílí na procesu dělení buněk, v organismu se účastní více než 300 enzymatických reakcí, podporuje plodnost, zdravý zrak a hojení ran. 

Podrobněji jsme o funkcích zinku v lidském těle psali v tomto článku.

Zinek jako první pomoc při začínající viróze

Protože je zinek důležitý pro správné fungování imunitních buněk, může vést jeho nedostatek k oslabení imunitní odpovědi organismu a tím pádem k vyšší náchylnosti k infekčním onemocněním. Proto se zinek přidává i do některých léčivých přípravků proti nachlazení. Vícero studií již potvrdilo účinnost zinku v boji s infekčními onemocněními. Například přehled sedmi studií ukázal, že suplementace zinkem může zkrátit délku nachlazení až o třetinu [1]. Některé další výzkumy také naznačují, že doplňky zinku mohou u starších osob snižovat riziko infekce a podporovat imunitní odpověď.  [2]

Odborná veřejnost doporučuje nasadit zinek co nejdříve od nástupu prvních známek nachlazení, a to ideálně do 24 hodin od projevu prvních příznaků. 

Zinek chelát 15 mg + měď
Zinek chelát 15 mg + měď

Zdroje zinku

Mezi potraviny s nejvyšším obsahem zinku patří ústřice a ve vysoké míře je zinek zastoupen také v dalších mořských plodech. Maso, především pak hovězí, představuje další vhodný zdroj tohoto prvku. Dýňová semínka mají rovněž vyšší obsah zinku, ale je dobré nespoléhat se čistě na rostlinné zdroje, z kterých se zinek kvůli přítomnosti antinutričních látek hůře vstřebává. V případě začínajícího infekčního onemocnění tak není vůbec od věci navýšit příjem tohoto nutrientu formou kvalitního suplementu.

Závěrem

Odhaduje se, že přibližně 2 miliardy lidí na celém světě trpí nedostatkem zinku z důvodu jeho nedostatečného příjmu ze stravy. Mezi některé projevy nedostatku zinku patří již zmíněná vyšší náchylnost k infekčním onemocněním, horší hojení ran, ztráta čichu a chuti nebo též bílé skvrny na nehtech.

Právě v tomto období zvýšeného výskytu chřipkových a jiných viróz je podpora imunitního systému zinkem na místě. Zinek tedy právem patří mezi doplňky, které je vhodné mít ve své domácí lékárničce a v případě akutního onemocnění ho začít co nejdříve užívat

Více o souvislosti zinku a imunitního systému si můžete přečíst v článku nazvaném Zinek a  imunitní systém.

Zdroje:

[1]  Hemilä H. Zinc lozenges and the common cold: a meta-analysis comparing zinc acetate and zinc gluconate, and the role of zinc dosage. JRSM Open. 2017 May 2;8(5):2054270417694291. doi: 10.1177/2054270417694291. PMID: 28515951; PMCID: PMC5418896.

[2] Haase H, Rink L. The immune system and the impact of zinc during aging. Immun Ageing. 2009 Jun 12;6:9. doi: 10.1186/1742-4933-6-9. PMID: 19523191; PMCID: PMC2702361.

Zanechat dotaz

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.