Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 200 Kč

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

Zinek a jeho funkce

Zinek a jeho funkce

V lidském organismu se nachází zinek jen ve velmi malé koncentraci (cca 2g), ale je životně důležitý pro všechny biochemické a fyziologické funkce. Díky specifickým fyzikálním a chemickým vlastnostem, které mu umožňují tvořit charakteristické sloučeniny, je jedním z "nejvšudypřítomnějších" nutrientů nejen v lidském těle, ale i ostatních živočichů a rostlin a hraje důležitou roli v jejich metabolismu. 

Zinek je esenciálním prvkem pro všechny formy života, vzhledem k významné úloze v procesu genové exprese, buněčného dělení, replikace a vývoje buněk. Je součástí nebo aktivátorem celé řady enzymů. Tělo ho potřebuje ke správné syntéze bílkovin a DNA a přispívá ke správnému metabolismu kyselin a zásad, sacharidů i mastných kyselin.

Zinek a imunita

Má významný vliv na specifickou i nespecifickou odezvu imunity. Imunitní systém potřebuje zinek pro své správné fungování. Pomáhá organismu zvyšovat odolnost vůči patogenům a bojovat s bakteriemi a viry.

Zinek a zdravé kosti

Zinek je ve stopovém množství  přítomen ve všech buňkách organismu, ale převážná část v těle se nachází v kostech. Zejména během těhotenství, kojení a v období růstu je v dostatečném množství nezbytný pro správný růst, rozvoj a formování kostí, ale také při zlomeninách i jako prevence osteoporózy (společně s dalšími pomocníky pro zdravé kosti vápníkem, fosforem, hořčíkem, křemíkem, ..). Pomáhá například k ukládání vápníku do kosti.

Zinek a jeho vliv na vlasy, nehty a kůži

Zinek je jednoznačně minerálem krásy, neboť hraje svou roli v udržování zdravých vlasů a nehtů. Působí jako antioxidant zmírňující stárnoucí procesy a účastní se regenerace buněk. Stimuluje regeneraci tkání a má schopnost urychlovat hojení ran, jizev, vředů a likvidovat prakticky všechny kožní defekty. Často se využívá při léčbě lupénky, akné a různých ekzémů. Již v minulosti byl užíván tento kovový prvek v lékařství na zmírnění svědění, urychlení léčby různých poranění kůže, ale i jako účinný lék na pálení očí a jiných očních potíží.

Ovlivňuje vnímání chuti a vůně, jeho nedostatek se pak může projevit zejména v prvních 3 měsících těhotenství citlivostí na pachy. Často se využívá také při nechutenství, neboť zvyšuje chuťovou ostrost a povzbuzuje chuť k jídlu. Nechutenství může naopak také poukazovat na deficit tohoto minerálu. 

Zinek a testosteron

Pro muže je zinek klíčovým nutrientem, neboť pomáhá udržet normální hladinu testosteronu v krvi a přispívá k normální plodnosti a reprodukci. Důležitý je pak ve fázi vývoje pohlavních orgánů.

Jak poznám, že mám nedostatek zinku?

Projevy případného deficitu zinku v těle jsou poměrně nespecifické, proto není pro laika mnohdy snadné rozpoznat jejich příčinu. Může jít například o poruchy čichu nebo chuti, nechutenství, pomalé hojení ran, depresivní nálady, únavu, snížení imunity, ztrátu vlasů. Často dochází také ke zhoršování kvality vlasů, nehtů a kůže. Pokožka je velmi hrubá, suchá, zanícená a místy se tvoří drobné prasklinky nebo puchýřky. Na nedostatek zinku musíme pamatovat u dětí, které trpí nechutenstvím a jsou často nemocné. V období dospívání pak má jeho deficit vliv na poruchy růstu a vývoje.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.