
Dostatečné zastoupení omega-3 mastných kyselin v naší stravě je velmi důležité pro podporu zdraví kůže, očí, mozku, kardiovaskulárního a imunitního systému.
Pro většinu osob představují ale spíše deficitní živinu a je velmi těžké je do stravy zařadit, popřípadě to stojí poměrně velké úsilí a jisté znalosti původu, zpracování a složení konzumovaných potravin.
Proto je dobré nenechat se ukolébat pestrou a rozmanitou nabídkou
potravinářského a zemědělského průmyslu a zajímat se o příběh potravin, které zařazujeme do každodenního jídelníčku. Rostlinné či živočišné oleje, které používáme na vaření, ořechy či semínka představují totiž pestrou směs mastných kyselin. A tak potravina, kterou běžně přijímáme jako zdroj omega-3, nás může svým neblahým poměrem omega-3 vůči omega-6 nemile překvapit.
Často se odvoláváme na potravu našich předků. Jak je možné, že měli mnohem lepší poměr omega-3 a omega-6? Které potraviny pro ně představovaly hlavní zdroj omega-3? A můžeme v dnešní době průmyslově vyráběných potravin a chovu hospodářských zvířat v mnohdy nepřirozených podmínkách dosáhnout alespoň běžně doporučovaného ratia 1:5?
Poslechněte si rady a doporučení Jakuba Přibyla, autora receptur Trime a výživového specialistu, které potraviny do jídelníčku zařadit nebo naopak omezit k dosažení křehké rovnováhy mezi omega-3 a omega-6, která je zásadní pro prevenci zdraví a duševní pohody. Dozvíte, které potraviny rostlinného i živočišného původu jsou spíše zdrojem omega-3 nebo naopak omega-6 mastných kyselin a je tedy lépe je omezit nebo úplně eliminovat.
Všechny díly můžete sledovat na Youtube, Spotify nebo Apple podcast