Léto je období roku, kdy trávíme více času venku a jsme častěji vystaveni slunečnímu záření. Slunění a UV záření může ale také bohužel přispívat k rychlejšímu stárnutí pleti, způsobovat vrásky a pigmentové skvrny. Stoupající teplota navíc představuje vyšší zátěž pro naše tělo. To musí udržovat stálost vnitřního prostředí, regulovat výkyvy teplot a zajišťovat rovnováhu minerálů, které s vyšší teplotou a větší intenzitou pocení více ztrácíme. V tomto článku naleznete přehled nejdůležitějších doplňků, které stojí za to suplementovat, pokud chceme podpořit naše zdraví i během léta a dovolených.
Co se v tomto článku dozvíte?:
- Proč je důležité myslet na podporu imunity i v létě?
- Důležitost multivitamínu v letních měsících
- Jaké látky mohou pomoci předejít stárnutí pleti?
- Proč užívat vitamín C během léta?
- Jak souvisí zvýšené pocení s nedostatkem hořčíku?
- Je vhodné užívat vitamín D i v létě?
Proč je důležité myslet na podporu imunity i v létě?
Ačkoliv jsou pro nás rizika různých viróz hrozbou spíše v chladnějších měsících na podzim a v zimě, je vhodné na imunitu myslet i v letním období. Silná imunita nám může pomoci zabránit nepříjemným cestovatelským nemocem a gastrointestinálním problémům, s kterými se při dovolených nezřídka setkáme. Výživa hraje bezesporu velmi zásadní roli v udržování zdravého imunitního systému, stejně jako pohyb či dostatečný spánek. Pokud však imunitě pomůžeme vhodnými doplňky, podpoříme ji tím navíc v jejím správné fungování.
Důležitost multivitamínu v letních měsících
V létě více cestujeme, a tak se může snadno stát, že vybočíme z našeho zavedeného režimu a nastavených stravovacích návyků. V tomto období také častěji jíme v restauracích a někdy dokonce vynecháme jídlo úplně. Na dovolených bohužel nemáme nad naším jídelníčkem takovou kontrolu, a tak je poměrně běžné, že je naše strava méně zdravější. Proto bychom neměli zapomínat na kvalitní multivitamín, který nám pomůže doplnit chybějící nutrienty a jeho každodenní užívání nám zaručí příjem potřebných živin.
Jaké látky mohou pomoci předejít stárnutí pleti?
Během letních měsíců, kdy je naše kůže více vystavena slunečnímu záření, je do stravy vhodné zařadit větší množství karotenoidů a antioxidantů. UV záření může zapříčinit vyšší oxidativní stres a jsou to právě antioxidanty, které pomáhají v boji s volnými radikály a poskytují tak pokožce přirozenou ochranu. V létě nebo během cest do teplých krajů proto můžeme využít pestrobarevnou škálu nejrůznějších druhů ovoce či zeleniny, které jsou zásobárnou velkého množství nutrientů. Není divu, že řada těchto látek je pro své regenerační a anti-aging schopnosti také hojně využívána v kosmetických prostředcích nebo doplňcích stravy. Do našeho produktu Trime ProLife jsme zařadili karotenoid Astaxanthin, jehož pozitivní vliv na pokožku je podložen řadou studií a další jeho možné zdravotní přínosy jsou předmětem zkoumání. ProLife navíc obsahuje přírodní plnospektrální vitamín E, který pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem.
Proč užívat vitamín C během léta?
Vitamín C plní v těle řadu funkcí a v létě, kdy naše kůže potřebuje zvýšenou podporu, bychom měli myslet na jeho dostatečný příjem.
Tento vitamín se v organismu chová jako antioxidant a poskytuje tedy ochranu před poškozením kůže škodlivým UV zářením. Navíc přispívá k tvorbě kolagenu, jehož produkce s věkem klesá. Podporou syntézy kolagenu udržuje vitamín C normální stav pokožky a podporuje rychlejší hojení ran.
Vitamín C hraje rovněž klíčovou roli v udržování zdravého imunitního systému, čímž nám může pomoci snížit riziko cestovatelských střevních potíží a v případě infekce zkrátit dobu trvání nemoci.
Vitamínu C jsou také připisovány antihistaminové účinky. Histamin je látka vznikající v lidském těle, která tvoří součást obranného systému těla a zprostředkovává alergickou reakci organismu. Můžeme ho tedy využít i při sezónních alergických reakcích, jako je například senná rýma.
Jak souvisí zvýšené pocení s nedostatkem hořčíku?
Se stoupající teplotou vzduchu řeší někteří z nás zvýšené pocení, které může být v určitých situacích nepříjemné. Pocení je ale přirozený jev, který slouží pro regulaci tělesné teploty a odvod škodlivých látek z těla. Bohužel se při zvýšeném pocení více vylučují i některé minerály, mezi kterými je hojně zastoupen právě hořčík.
Hořčík je důležitý vnitrobuněčný minerál, který se v těle účastní více jak 300 biochemických reakcích, působí jako aktivátor mnoha enzymů a je nezbytný při tvorbě energie. Napříč populací se hořčík řadí k deficitním prvkům a odhaduje se, že Češi ho přijmou o zhruba 20 % méně, než je doporučená denní dávka. Mezi některé příznaky jeho nedostatku patří svalové křeče, tik očního víčka, únava, nespavost či celkový stav neklidu a nepohody. Pokud tedy pociťujete některé z uvedených symptomů, či pravidelně sportujete a nebo jste dlouhodobě vystaveni stresu, je prospěšné doplňovat hořčík formou suplementu.
Je vhodné užívat vitamín D i v létě?
Možná si říkáte, že v létě není potřeba doplňovat vitamín D, který si přirozeně tvoříme právě vystavením pokožky slunečnímu záření. Pokud však trávíme většinu času v uzavřených prostorách a nejsme na přímém slunci mezi 10-15 hodinou alespoň 10-15 minut denně (lidé s tmavší pletí až 30 minut), či pokud si chráníme pokožku opalovacími krémy s ochranným faktorem 30 a více, bráníme tím nejen možnému spálení kůže, ale také syntéze vitamínu D. Proto nemusíme mít jeho dostatečnou hladinu ani během léta a může být vhodné uvažovat o jeho suplementaci, ideálně spolu s vitamínem K2.