Procházet
Nákupní košík
K dopravě zdarma zbývá nakoupit za 1 200 Kč

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pá (8:00 - 16:00)

Hořčík a jeho funkce v těle

Hořčík a jeho funkce v těle

Hořčík je prvek, bez kterého nemůžeme být zdraví. Hraje významnou úlohu v celé řadě fyziologických dějů v lidském těle. Jeho latinský název magnesium, je odvozen od oblasti Magnesia v řecké Thessaly, kde se hořčík už v dobách rozkvětu řecké kultury využíval k léčbě. 

Proč tak významný prvek pro tělo patří k nejvíce deficitním minerálům?

Hořčík je sice obsažen v poměrně velkém počtu potravin, ale množství nemusí odpovídat hodnotám, které se nám ve finále skutečně vstřebají v gastrointestinálním traktu. Tento proces je totiž ovlivňován celou řadou faktorů. Další složky přijímané potravou jako fytáty (obsažené například v celozrnných produktech nebo luštěninách), hrubá vláknina, volný tuk, fosfátycukr nebo některé minerální látky se kterými hořčík interaktuje (jako například vápník), mohou jeho biologickou dostupnost snížit

Další vliv na stav hořčíku v těle mají fyzická a psychická zátěž organismu nebo nadměrné dávky alkoholu. Všechny tyto faktory významně vyčerpávají zásoby této životodárné látky.

Hořčík - jeden z nezbytných minerálů pro zdravé kosti a zuby

V dospělém organismu se nachází kolem 20 - 30 gramů hořčíku. Nadpoloviční většina se nachází v kostech, kde je připraven jako pohotová zásoba a podílí se na správné mineralizaci kostí a zubů. Vyskytuje se zde především jako komplex společně s vápníkem a fosforem. Proto nedostatek hořčíku způsobuje nadměrnou ztrátu kostní hmoty. 

Další část  hořčíku (přibližně 40%) se nachází ve svalech (hlavně srdeční a kosterní svalovině), kde se podílí na mechanismu kontrakce a relaxace svalu. Zbytek připadá na další orgány těla. 

Hořčík jako významný minerál v enzymatických  reakcích

Kromě přibližně 1% mimobuněčného hořčíku, se ho většina nachází uvnitř buněk, kde se účastní celé řady enzymatických reakcí. Každá buňka v našem těle má nějakou specifickou funkci, ve které participuje také hořčík.  

Přesněji bylo popsáno a je vědecky dokázáno, že se podílí minimálně na 300 reakcích v lidském organismu. Působí jako aktivátor mnoha enzymů, a to především těch, podílejících se na energetickém metabolismu. Hořčík totiž napomáhá při přeměně všech tří základních živin - bílkovin, tuků, sacharidů. Pomáhá vytvářet a opravovat DNA a RNA, základní genetickou informaci našeho těla. Je to prvek podílející na syntéze protonových a elektronových transportérů a na stabilizaci buněčné membrány (blokuje vápníkové kanály, zamezuje vstupu vápníku do buňky a tím snižuje neurosvalovou dráždivost). Jen k tomu, abychom mohli například ohnout prst, je potřeba hořčíku k tvorbě mozkových peptidů a důležitého neurotransmiteru acetylcholinu, k tomu, aby se svaly mohly po kontrakci znovu uvolnit a i k tomu, aby se nervový vzruch dostal z mozku až prstu, který se ohne. A to nejsou zdaleka všechny funkce, které nějak ovlivní. 

Hořčík jako minerál, který uvede naše tělo do celkové pohody

Významnou funkcí hořčíku je regulace nervové a svalové činnosti. Tím, že udržuje vápník mimo prostor buněk, chrání nervový systém proti “předráždění” a zamezuje tak křečím a záškubům. Jedním z příznaků nedostatku hořčíku v těle, který můžeme u sebe pozorovat, je například křeč v lýtku, “mravenčení” v končetinách nebo třes očního víčka

Hořčík ovlivňuje také inervaci (zásobení tkáně nervovými vlákny) a jeho nedostatek má proto vliv na celkovou pohodu a projevuje se nervozitou a stavy vnitřního nepokoje. Doplněním hořčíku vrátíme našemu tělu fyziologickou rovnováhu, uvedeme ho do klidného stavu a zároveň mu vlijeme novou energii. 

Hořčík a jeho význam pro naše srdce

Hořčík má také vliv na kardiovaskulární systém. Pomáhá rozšiřovat cévy a podílí se na udržování normálního srdečního rytmu. Optimální množství v krvi zajišťuje správnou krevní cirkulaci a zabraňuje vzniku trombóz a infarktů. Hraje svou roli i při srážení krve. Hořčík také ovlivňuje hladinu cholesterolu tím, že inhibuje působení klíčového enzymu pro jeho syntézu. Dá se říci, že udržuje cholesterol v rovnováze - blokuje jeho syntézu, když je ho nadbytek nebo naopak zrychluje tvorbu, když je ho nedostatek. 

Uvolněním a rozšířením krevních cév a stažených svalů může také předcházet nepříjemným bolestem hlavy a migréně.0 komentářů

Zanechat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být schváleny před jejich zveřejněním.